18 °C

Obama: Yeni yaralar için zamanımız yok

Obama, orta sınıf Amerikalılar için vergi indirimi noktasında Kongre'nin iki tarafından uzlaşı istedi.

Obama: Yeni yaralar için zamanımız yok

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, 1 Ocak itibariyle ABD'nin yüz yüze olduğu "mali uçurum"la ilgili olarak, "Ekonomimiz yeni iyileşmeye başlarken, yeni yaralar için zamanımız yok" dedi. 

 
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'in, dün Obama yönetimine karşı ortaya koyduğu "B Planı"nı kendi partisinin çoğunlukta olduğu mecliste oylamaya koyamamasının ardından Obama, ülkenin "mali uçurum"a sürüklenmesine 11 gün kala Beyaz Saray'da basının karşısına çıktı. 
 
Obama, haftalardır Kongre'nin Cumhuriyetçi kanadıyla vergiler ve federal kesintiler üzerine görüştüklerini ama hala bir sonuca varamadıklarını söyledi. 
 
"Ama hala kapsamlı bir bütçe yapmaya istekli ve hazırım" diyen Obama, zenginlere yönelik vergiler konusunda Cumhuriyetçilerle farklı düşüncelere sahip olmalarına rağmen, orta gelirli Amerikalıların vergilerinin yükselmesini kimsenin istemediğini kaydetti. 
 
Obama, "Öyleyse, bunu (orta gelirli Amerikalıların vergilerinin artamaması işini) halledelim. Bu insanları korumamak için hiçbir neden yok" diyerek, Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokratları yılbaşı gelmeden uzlaşmaya ve orta gelirli Amerikalıların vergisini yükseltmeme ve işsizlik ödemelerinin devamı konusunda gereken düzenlemeleri Kongre'den geçirmeye çağırdı.  
 
Washington'daki siyasi çıkmazlara değinen Obama, Amerikalıların iki partiyi de söz sahibi kılarak uzlaşma istediğini, bu nedenle hiç kimsenin yüzde 100'ü elde edemeyeceğini söyledi. Obama, bu konularda Amerikan halkının Washington'daki siyasetçilerden çok daha mantıklı davrandığını ifade ederek, burada bir dengesizlik olduğunu dile getirdi. 
 
Kongre üyelerini, Noel tatilinde dinlenmelerinin ardından "mali uçurum" sorununu çözmeye çağıran Obama, "Ekonomimiz yeni iyileşmeye başlarken, yeni yaralar için zamanımız yok" diye konuştu. 
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap