12 °C

Obama'dan IŞİD'e: Amerika unutmaz

ABD Başkanı Obama, Amerikalı gazeteci Foley'yi öldüren IŞİD'in peşini bırakmayacaklarını belirterek "Amerika unutmaz, adalet yerini bulacak" dedi

Obama'dan IŞİD'e: Amerika unutmaz

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalı gazeteci James Foley'yi öldüren terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) "peşini bırakmayacaklarını" belirterek "Amerika unutmaz, adalet yerini bulacak" dedi.

Obama, Charlotte kentinde emekli ordu mensuplarının geleneksel konferansında yaptığı konuşmada, gazeteci Foley'nin IŞİD tarafından kafası kesilerek öldürülmesine de değinerek, "Halkımıza zarar verenlere mesajımız net: Amerika unutmaz, elimiz her yere uzanır, sabırlıyız, adalet yerini bulacak" dedi.

ABD'nin, Amerikalılara zarar verenlerin peşine düşmek ve yakalamak için ne gerekiyorsa yapacağını zaman boyunca kanıtladığını belirten Obama, "Halkımızı korumak ve topraklarımızı savunmak için ihtiyaç duyulduğunda doğrudan eyleme geçmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Obama, "IŞİD gibi bir kanserin kökünü kazımanın kolay ve hızlı olmayacağını" da kaydetti.

IŞİD'in elindeki üçüncü ABD vatandaşı, genç bir kadın

Öte yandan, IŞİD'in Suriye'de rehin tuttuğu üçüncü ABD vatandaşının insani yardım görevlisi genç bir kadın olduğu bildirildi. 

Güvenlik sebepleri nedeniyle adı açıklanmayan 26 yaşındaki yardım görevlisinin ailesi, genç kadının geçen yıl Suriye'de 3 insani yardım kuruluşu için çalışırken IŞİD tarafından rehin alındığını söyledi. 

Amerikalı gazeteci James Foley'nin bir IŞİD militanı tarafından infaz edilirken çekilen görüntüler, geçen hafta internette yayınlanmış ve tüm dünyanın tepkisini çekmişti. Merkezi Boston'da bulunan GlobalPost için çalışan 40 yaşındaki Foley, Kasım 2012'de  kaybolmuştu. Videoda Foley gibi Suriye'deki iç savaşı takip ederken kayıplara karışan bir diğer gazeteci Steven Joel Sotloff da gösteriliyordu. Foley'i kafasını keserek öldüren IŞİD militanı, ABD'nin hava saldırılarına devam etmesi durumunda Sotloff'un bir sonraki kurban olacağını söylüyordu. 

IŞİD, ABD'nin Irak'a örgüte karşı düzenlediği hava saldırıların intikamını almak için rehin tuttuğu Amerikan vatandaşlarını öldüreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama ise Charlotte kentinde emekli ordu mensuplarının geleneksel konferansında yaptığı konuşmada Foley'yi öldüren IŞİD terör örgütünün "peşini bırakmayacaklarını" belirtmiş, "Halkımıza zarar verenlere mesajımız net: Amerika unutmaz, elimiz her yere uzanır, sabırlıyız, adalet yerini bulacak. Halkımızı korumak ve topraklarımızı savunmak için ihtiyaç duyulduğunda doğrudan eyleme geçmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), kasımda yayınladığı raporunda Suriye'de 2011'de başlayan iç savaştan bu yana en az 52 gazetecinin öldürüldüğünü, 30 gazetecinin de kayıplara karıştığını ya da kaçırıldığını belirtmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.