12 °C

OECD: Durgunluk, gelecek yıl da devam edebilir

OECD, üye ülkelerde 2009 yılında Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 0,3 düşeceği tahmininde bulundu

OECD: Durgunluk, gelecek yıl da devam edebilir

PARİS - Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), üye ülkelerin ekonomik durgunluğa (resesyon) girdiğini ve bu durgunluğun gelecek yıl da devam etmesi ihtimalinin bulunduğu uyarısında bulundu.

OECD, üye ülkelerde 2009 yılında gayri safi milli hasılanın yüzde 0,3 düşeceği tahmininde bulundu. OECD, bu oranın ABD'de yüzde 0,9, Japonya'da yüzde 0,1 düşeceğini, avro para birimi kullanan ülkelerin oluşturduğu Euro Bölgesi'nde ise bu oranın yüzde 0,5 olacağı tahmininde bulundu.

OECD haziran ayı içinde yaptığı tahminde, 2009 yılında üye ülkelerde yüzde 1,7 oranında artış beklediğini açıklamıştı.

"İşsizlik oranı yükselecek"

OECD tarafından bugün yayınlanan raporda 2008 yılı için 5,9 olarak tahmin edilen işsizlik oranın, 2009 yılında yüzde 6,9'a, 2010 yılında da yüzde 7,2'ye çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

OECD, gelecek yıl euro ülkelerinde işsizlik oranının yüzde 8,6, 2010 yılında ise yüzde 9'a ulaşacağını belirtirken, bu oranı ABD'de gelecek yıl yüzde 7,3, 2010 yılı için ise yüzde 7,5 olarak hesapladı. OECD tahminine göre Japonya'da ise gelecek yıl için işsizlik oranı yüzde 4,4 olarak tahmin etti.

Raporun basına tanıtımı ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen OECO direktörü Jorgen Elmeskov, mali kriz ile birlikte fiyatlar üzerindeki baskıyla enflasyon oranının düşmesi gerektiğini söyledi. Mal ve eşya fiyatlarının da düşük seviyede olacağı tahmininde bulunan Elmeskov, ilave makro ekonomik önlemlerin gerekli olduğunu vurguladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.