18 °C

Orban'dan 'Avrupa Birleşik Devletleri' iddiası

Macaristan Başbakanı Orban, "Avrupa Birleşik Devletleri'ni oluşturmak isteyen güçler, ulusları ve Hristiyan geleneğini engel olarak görüyor." dedi.

Orban'dan 'Avrupa Birleşik Devletleri' iddiası

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Avrupa Birleşik Devletleri"ni oluşturmak isteyen güçlerin, yabancı kültürlü insanları kasten Avrupa'ya taşıdığını iddia etti.

Başbakan Orban, Budapeşte'de düzenlenen Macar Diaspora Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Avrupa'nın bugün göçmen ülkeleri ile göçmeni olmayan ve olmak da istemeyen ülkeler olmak üzere iki gruba ayrıldığını, Macarların da ülkelerinin göçmen ülkesi olmasını istemediğini söyledi.

"Avrupa Birleşik Devletleri"ni oluşturmak isteyen güçlerin, yabancı kültürlü insanları kasten Avrupa'ya taşıdığını iddia eden Orban, ''Avrupa Birleşik Devletleri'ni oluşturmak isteyen güçler, ulusları ve Hristiyan geleneğini engel olarak görüyor. Bu yüzden kasten Avrupa'ya yabancı kültürlerden toplulukları taşıyorlar.'' diye konuştu.

Orban, ayrıca, gelecek yıl düzenlenecek parlamento seçimlerinde halkın, Macaristan'ın göçmen ülkesi olup olmaması konusunda karar vereceğini savundu.

Macar hükümeti ve Soros krizi

Sığınmacı karşıtı tutumuyla bilinen Macaristan hükümeti, Macar asıllı iş adamı George Soros'u, finanse ettiği sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yıllık 1 milyon sığınmacıyı Avrupa'ya taşımakla suçluyor.

Başbakan Orban, Soros için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Soros, gizli bir şekilde kendi kurumları üzerinden yasa dışı göçe maddi destek veriyor. Soros'un göçmen siyasetine göre, AB'ye her yıl 1 milyon sığınmacı taşınmalı. AB Komisyonu, George Soros ve sivil toplum kuruluşları, Macaristan'ın göçmen düzenlemesine saldırıyor, Macaristan'ın sınırdaki tel örgüyü yıkmasını, hukuki düzenlemeler yapmasını ve yasa dışı göçmenlerin ülkeye girişine izin vermesini istiyorlar."

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.