Özlem Türeci ve Uğur Şahin'e ödül üstüne ödül

Seçkin araştırma ve geliştirme projelerine verilen Alman Gelecek Ödülü, COVID-19 aşısını geliştiren bilim insanları Uğur Şahin, Özlem Türeci, Christoph Huber ve Katalin Kariko'ya verildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Almanya Cumhurbaşkanlığı yaptığı açıklamada, Frank-Walter Steinmeier'in 250 bin euro değerindeki ödülü Berlin'de BioNTech şirketi kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile Christoph Huber ve Katalin Kariko'ya takdim ettiğini ifade etti.

Açıklamada, bilim insanları ekibinin, mRNA üzerinde yıllarca süren araştırmalara ve COVID-19'un katlanarak yayılacağına dair ön görüye dayanarak virüse karşı aşı geliştiren ilk kişiler oldukları vurgulandı.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek, ödüle ilişkin yaptığı açıklamada, BioNTech'in pandemide elde ettiği başarının çığır açıcı ve ilham verici olduğunu belirterek, "Güvenli ve etkili bir aşının geliştirilmesiyle BioNTech araştırmacıları dünya çapında milyonlarca insanın hayatını kurtardı ve onların ciddi hastalıklardan korunmasına katkıda bulundu. Böylece BioNTech, bir yıl içinde COVID-19 pandemisine karşı mücadelede bir dönüm noktası oluşturdu. Bu başarıya, uzun yıllara dayanan araştırma fonumuzla katkıda bulunabildiğimiz için gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Bu konularda ilginizi çekebilir