9 °C

Pakistan'da patlama: 30 ölü

Pakistan'da meydana gelen patlamada 30 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.

Pakistan'da patlama: 30 ölü

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta'da meydana gelen patlamada 30 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kuetta kentindeki bir devlet hastanesinin ana kapısında meydana gelen patlamada 30 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Patlamanın, sabahın erken saatlerinde silahlı saldırıya uğrayan bir avukatın hastaneye getirilmesinden kısa süre sonra meydana geldiği belirtildi. Patlama esnasında, avukatı ziyaret etmek isteyen çok sayıda meslektaşı ve gazetecinin de hastanede bulunduğu öğrenildi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, konuya ilişkin soruşturmanın sürdüğü bildirildi. 

Türkiye, saldırıyı kınadı

Türkiye, Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta'da yaşanan terör saldırısını kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kuetta kentinde bir hastaneye karşı yapılan terör saldırısında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinden ve onlarca kişinin yaralanmasından büyük üzüntü duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Pakistan’ın huzur ve güvenliğini hedef alan ve ülkenin iç istikrarını bozmayı amaçlayan bu hain terör eylemini kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifa, Pakistan hükümeti ile kardeş Pakistan halkına başsağlığı diliyoruz." ifadesi yer aldı.

Türkiye'nin, Pakistan’ın terörle mücadelesinde başarıya uluşacağına inancının aktarıldığı açıklamada, "Bu mücadelede Pakistan hükümeti ve kardeş Pakistan halkıyla güçlü dayanışma duygularımızı bir kez daha ifade ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

Kuetta'da bir devlet hastanesinin ana kapısındaki patlama, sabahın erken saatlerinde silahlı saldırıya uğrayan bir avukatın hastaneye getirilmesinden kısa süre sonra meydana gelmişti. Patlama esnasında avukatı ziyaret etmek isteyen çok sayıda meslektaşı ve gazeteci de hastanede bulunuyordu. Patlamada en az 42 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda yaralının ise hayati durumunun ciddiyetini koruduğu belirtilmişti.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap