10 °C

Pentagon: Operasyona hava desteği sağladık

Pentagon, IŞİD'e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu'na hava saldırısı düzenleyerek destek olduklarını açıkladı.

Pentagon: Operasyona hava desteği sağladık

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü IŞİD'e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu'na hava saldırıları düzenleyerek destek olduklarını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Adrian Rakkine-Galloway, ABD uçaklarının Türkiye’nin IŞİD’e yönelik Cerablus bölgesinde başlattığı operasyona destek verdiklerini kaydetti.

Galloway, yanıtında şu ifadelere yer verdi:

“IŞİD karşıtı koalisyon güçleri, Türkiye’nin IŞİD ile mücadeleye yönelik operasyonlarına ve taramadan geçirilmiş Suriyeli muhalif güçlerin sınırdaki Cerablus’un IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği operasyonlara destek olmak için bugün (dün) hava saldırıları düzenledi. Koalisyonun istihbarat, izleme ve keşif unsurları, Türkiye ve Suriye arasında IŞİD savaşçıları için önemli bir geçiş noktası oluşturan sınırı düzenli olarak izliyor ve sınır boyunca operasyonları takip etmeyi sürdürüyor.”

Bakanlığın politikası gereği koalisyon içindeki diğer ülkelerin sunduğu katkılara yönelik herhangi bir açıklamada bulunamayacaklarını vurgulayan Galloway, “ABD’nin insanlı ve insansız hava araçlarının Türkiye-Suriye sınırına yakın bu operasyonlarda görev aldığını teyit edebilirim.” ifadesini kullandı.

Galloway, operasyona verdikleri destek sırasında Rusya ile irtibat halinde olup olmadıklarına yönelik soru üzerine, "IŞİD karşıtı koalisyon, operasyonlarını Rusya silahlı kuvvetleri ile koordineli şekilde yürütmemektedir. Suriye hava sahasında uçuşların güvenliğini düzenlemek amacıyla ABD ile Rusya arasında bir mutabakat zaptı bulunmaktadır." karşılığını verdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap