17 °C

Peşmerge'ye 'Kobani' izni çıktı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'ye ilk aşamada ağır silahlarla donatılmış 200 Peşmergenin gönderileceği bildirildi

Peşmerge'ye 'Kobani' izni çıktı

ERBİL - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu, Suriye’ninKobani ilçesine (Ayn el Arap) Peşmerge gönderilmesini oy birliğiyle kabul etti.

IKBY'nin ilk etapta Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’ye (Ayn el Arap) ağır silahlarla donatılmış 200 Peşmerge göndereceği bildirildi.

IKBY Parlamentosu’nun kapalı oturumuna katılan Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Oturumda, Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir, ilk aşamada ağır silahlarla donatılmış 200 Peşmergenin Kobani’ye gönderileceğini söyledi. Bakan, Peşmergenin Silopi-Nusaybin ve Suruç güzergahından Kobani’ye geçeceğini belirtti" dedi.

Bakan Kadir'in, "Barzani'nin talebi ve Türkiye'nin desteğiyle Peşmerge Suriye'ye gidiyor. Suriyeli Kürt partileri, daha çok ağır silah istiyor. Halkımızın isteği üzerine Peşmergeyi bölgeye gönderiyoruz" dediğini aktaran Maruf, "Irak'ta 1960'tan sonra ilk defa asker ülke dışına çıkıyor. Bu da Peşmergeye nasip oldu" ifadelerini kullandı. 

Maruf, parlamentonun ikinci oturumunda Peşmergenin Kobani'ye gönderilmesine ilişkin oylama yapılacağını söyledi. 

"Peşmerge ağır silahlarla gidecek"

Irak Türkmen Değişim Listesi Milletvekili Muhammed İlhanlı ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kobani’ye gönderilecek yaklaşık 200 Peşmerge, ağır silahlarla gidecek ve ağır silah kullanacak. Daha çok manevi ve lojistik bir destek olacak" dedi.

Peşmergenin, Türkiye üzerinden Kobani’ye geçeceğini ifade eden İlhanlı, "Batı ülkelerinden gelen yeni silahların bir kısmı, bu Peşmergelerle bölgeye gönderilecek. Terör örgütü IŞİD’e karşı savaşan Halk Savunma Birlikleri (YPG) bu silahları kullanamıyor. Peşmerge, ağır silah kullanmak suretiyle YPG’ye destek verecek" diye konuştu.

 İlhanlı, parlamentodaki kapalı oturumda konuşan Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir'in, "Mesut Barzani, başından beri Türkiye ve ABD ile sürekli irtibatta. Peşmerge, bölgeye gitmeye hazır" şeklindeki sözlerini de aktardı.

Koalisyon güçleri IŞİD hedeflerini bombaladı

Öte yandan, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, Halep'e bağlı Kobani'deki (Ayn el Arap) terör örgütü IŞİD hedeflerini bombaladı.

IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar Kobani'nin kuzeydoğu kesiminde yoğunlaştı. Terör örgütünün, Kürt gruplara ait hedeflere havan atışı gerçekleştirdiği görüldü. Sokak çatışmalarının şiddetlendiği ilçede, Kürt grupların sık sık mevzi değiştirmesi dikkat çekti.

Gün boyu keşif uçuşu yapan ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları ise Kobani'nin doğusundaki IŞİD mevzilerini bombaladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap