16 °C

Petrol şirketi Chevron'da CEO değişikliği

ABD'li petrol şirketi Chevron CEO'su Watson'ın, görevini rafineri işletme konusunda tecrübesi bulunan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Wirth'a bırakacağı bildirildi.

Petrol şirketi Chevron'da CEO değişikliği

ABD'li petrol şirketi Chevron CEO'su John Watson'ın, eylül ayı sonunda görevini bırakacağı bildirildi.

Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre Watson'ın yerine CEO'luğa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mike Wirth getirilecek. CEO olması beklenen Wirth'in rafineri işletme konusunda tecrübesi bulunuyor.

Şirket yönetiminde beklenmeyen bu değişiklik, petrol ve doğalgaz üreticilerinin maliyetleri azaltma ve harcamaları kontrol altına almak için baskı altında bulunduğu bir dönemde gerçekleşiyor olacak.

Petrol şirketleri rafinasyona ağırlık verecek

Chevron yönetiminde öngörülen bu değişiklik, rakip şirket Exxon Mobil Corp'un yaptıkları ile benzerlik gösteriyor. Exxon Mobil bu yılın başında rafineri işlerinde uzman bir yönetici olan Darren Woods'u CEO'luğa getirmişti.

Rafineri konusunda uzman isimlerin yöneticiliğe getirilmesi, uzmanlara göre büyük yatırım gerektiren petrol keşif işleri yerine hızlı nakit yaratan rafinasyon gibi alanlara ağırlık verileceğine işaret ediyor.

Enerji sektöründe Chevron'un diğer rakiplerinden Total ve Royal Dutch Shell şirketlerinin başkanları da petrol rafinasyon işlemlerine hakim yöneticilerden.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.