Pfizer, COVID-19 aşısında 5-11 yaş için acil kullanım izni istedi

ABD’li ilaç devi Pfizer, ABD'de COVID-19 aşısının 5-11 yaştaki çocuklara uygulanması için acil kullanım izni başvurusu yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Pfizer, yaptığı duyuruda, COVID-19 aşısının 5-11 yaş grubunda kullanımı için yaptığı 2'nci ve 3'üncü aşama klinik deneylerinin sonuçlarını ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) gönderdiğini açıkladı.

Şirket, 2 bin 268 katılımcı üzerinde gerçekleştirilen deneylerde 5-11 yaş grubunda aşının 10 mikrogramlık iki dozunun, 16-25 yaş grubunda kullanılan 30 mikrogram iki doz aşı ile benzer antikor tepkisi oluşturduğunu belirtti.

Pfizer, deneylerin sonuçlarını Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve benzeri kurumlarla da paylaşacağını bildirdi.

Küçük yaştaki çocuklarda klinik deneyler sürüyor

Aşının 2-5 ve 6 ay-2 yaş grupları için klinik deneylerinin devam ettiğini de belirten Pfizer, sonuçların yılın son çeyreğinde beklendiğini ifade etti.

Pfizer-BioNTech aşısı ABD’de 12-15 yaş grubu için acil kullanım onayı başvurusundan yaklaşık bir ay sonra gerekli izinleri almış ve kullanıma sunulmuştu.

Türkiye'de İzmir'de yaşanan bir olayda bir aylık bir bebeğe COVID-19 aşısı yapıldığı öne sürülmüş büyük tartışma yaratan olayın ardından Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak iddiaları yalanlamıştı. 

 

 

Etiketler