Piyasa değeri Türkiye'nin milli gelirinden fazla

Geçen yıl 212 milyon iPhone satışıyla 136,7 milyar dolar elde eden Apple, bu sayede yıllık gelirini 10'a katladı. Şirketin piyasa değeri yaklaşık 750 milyar dolarla, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 183 ülkenin yıllık milli gelirinden yüksek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple'ın şirket raporlarından derlenen bilgiye göre, mobil cihazlarda çığır açan cep telefonu markası "iPhone"un piyasaya girişinin 10'uncu yılını kutlarken, bu telefonların satışından sadece geçen yıl 136,7 milyar dolar gelir elde etti.


Firmanın kurucusu Steve Jobs'un "devrimci cep telefonu ve mükemmel bir internet iletişim cihazı" olarak tanımladığı iPhone kısa bir sürede dünyada büyük yankı uyandırdı ve ilgi gördü.

Apple'ın uygulamaları akıllı telefonları bir banka şubesine veya harekete duyarlı video oyun cihazı özelliğine dönüştürürken, fotoğrafçılığı da hobi olmaktan çıkararak günlük yaşamın vazgeçilmezi haline getirdi.

Haritalardan el fenerine, saatten hesap makinesine, sağlık uygulamalarından müzik ve alışveriş portalına kadar birçok hizmeti de müşterilerine sunan iPhone ile artık gazete ve kitap okumak, TV izlemek gibi aktiviteler, cepte taşınan küçük ekranlardan yapılır hale geldi.

Şirketin uygulama mağazası App Store ise iPhone'un piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra 500 uygulamayla hizmete başlarken, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla 2,2 milyon uygulamayı kullanıcılarla paylaşır hale geldi. Bu yılın ilk çeyreğinde Apple App Store ve Google Play'dan satın alınan ve indirilen uygulamaların toplam getirisi, reklamlar hariç 10,5 milyar dolara ulaştı. 

Apple'ın geliri iPhone ile 10'a katlandı

İnternet reklamcılığının farklı bir boyut kazanmasını sağlayan iPhone sayesinde Apple şirketi de hızla büyüyerek yüksek kazanç elde etti. 

2006'da ağırlıklı olarak iPod, Mac bilgisayarlardan 19,3 milyar dolar gelir elde eden şirket, iPhone teknolojisinin de devreye girmesiyle gelirini 10 yılda 10 kattan fazla artırdı.

Buna göre geçen yıl Apple'ın geliri  215,6 milyar dolara ulaşırken, bunun yaklaşık yüzde 63,5'ine denk gelen 136,7 milyar doları iPhone satışlarıyla sağlandı. Şirketin karı 2006'da yaklaşık 2 milyar dolar iken geçen yıl itibarıyla 46 milyar dolara yükseldi. 

Şirketin piyasa değeri yaklaşık 750 milyar dolarla Türkiye'nin de içinde bulunduğu 183 ülkenin yıllık milli gelirinden yüksek duruma geldi. Bu değer, ABD merkezli çok uluslu enerji şirketi Exxon Mobil'in iki katı, ABD elektrik şirketi General Electric'in üç katı seviyeyi işaret ediyor. 

iPhone 8 gün sayıyor

Geçen yıl itibarıyla yaklaşık 212 milyon iPhone satışı gerçekleştiren şirketin, eylül ayında piyasaya çıkarılması planlanan iPhone 8 ile birlikte bu yıl 241 milyon telefon satışına ulaşılması bekleniyor.

iPhone, Apple'ın iPad, MacBook, Apple Watch gibi diğer ürünleriyle de uyumlu çalışması nedeniyle müşteriler tarafından tercih ediliyor.