10 °C

Piyasalar Çin girdabından kurtulmaya çalışıyor

Küresel piyasalar, Çin odaklı endişelerin etkisinden kurtulmaya çalışırken, düşüşünü sürdüren emtia fiyatları ve ABD'de açıklanmaya başlayan şirket bilançolarının piyasalar üzerinde etkili olması bekleniyor.

Piyasalar Çin girdabından kurtulmaya çalışıyor

Küresel piyasalar, Çin merkezli endişelerden sıyrılmaya çalışıyor.

ABD'de yeni haftanın ilk iş gününde veri gündeminin zayıflığı nedeniyle sakin bir seyir izlenirken, pay piyasalarında geçen haftaki sert düşüşlerin ardından tepki alımları geldi.

Dün dolar endeksinde yatay bir seyir görülürken, Dow Jones endeksi yüzde 0,32, S&P 500 endeksi yüzde 0,09 değer kazandı, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,12 geriledi. Analistler, bugün veri gündeminin zayıf olduğunu, ancak açıklanmaya başlayan 4'üncü çeyrek bilançolarının ve petrol başta olmak üzere düşüşünü sürdüren emtia fiyatlarının şirket bazlı hareketleri öne çıkarabileceğini vurguluyor. Avrupa tarafında, dün açıklanan OECD öncü ekonomik göstergeler endekslerinin, ekonomideki toparlanmanın istenilen seviyede olmadığına işaret etmesinin ardından pay piyasalarındaki negatif seyir sürdü. Avro/dolar paritesi, en yüksek 1,0970'i gördükten sonra 1,0848'e kadar geriledi ve şu dakikalarda 1,09'un hemen altında dengelendi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,25, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,69 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,49 değer kaybetti. Analistler, bugün İngiltere'de açıklanacak sanayi üretim verisinin takip edileceğini dile getiriyor. Asya tarafında Çin odaklı endişelerin piyasalar üzerindeki etkisi devam ediyor. 

Çin'de bugün Şanghay bileşik endeksi yaklaşık 4,5 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla sınırlı da olsa artıya geçerken, dün resmi tatil nedeniyle işlem yapılmayan Japonya'da, Nikkei 225 endeksi günü yüzde 2,71 değer kaybıyla tamamladı. Yurt içinde, dün döviz kurları ve faizlerdeki yükseliş eğilimine karşın pay piyasaları pozitif görünümünü korudu. 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.