8 °C

Polonya enerjide yönünü Katar'a çevirdi

Polonya, Katar'la yıllık 1,5 milyar metreküplük LNG anlaşması imzalayarak Rus gazına bağımlılığı azaltma yolunda önemli bir adım attı

Polonya enerjide yönünü Katar'a çevirdi

ANKARA - Polonya, Katar'la yıllık 1,5 milyar metreküplük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) anlaşması imzalayarak Rus gazına bağımlılığı azaltma yolunda önemli bir adım attı. 

Baltık Denizi kıyısında, Almanya sınırındaki Swinoujscie bölgesinde 5 milyar metreküp kapasiteli LNG terminali inşaatı çalışmalarını sürdüren Polonya, 2016 yılında tamamlanacak terminalle Katar'dan LNG ithalatına başlayacak.  

Polonya'daki Orta ve Doğu Avrupa Enerji Uygulamaları Başkanı Andrzej Blach, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Polonya'nın enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için Katar'la yaptığı anlaşmanın önemli olduğunu söyledi. 

Rus gazından daha pahalıya mal olsa da Katar'dan alınacak LNG'nin, Rusya'ya karşı alternatif olacağını anlatan Blach, "Bu anlaşma Polonya'nın derdine deva olmayacak fakat enerjide bağımlılığı azaltmak için başka çare yok. LNG terminali gelecekte Rus tedarikçilerle yapılacak görüşmelerde Polonya için bir koz olacak. Eğer bir alternatifiniz varsa, o alternatif pahalı da olsa, anlaşmak her zaman daha kolaydır" diye konuştu. 

Pahalı bir proje olan LNG terminalinin, Katar'dan alınacak gazı Polonya'ya oradan da diğer ülkelere ulaştırmak için yapıldığını ifade eden Blach, Rus gazına bağımlılığı azaltma konusunda Polonya'daki kaya gazı rezervlerinin de önemli olduğunu ifade etti. 

Blach, Polonya'nın geçen yıl Almanya ve Çek Cumhuriyeti'nden 2 milyar metreküp doğalgaz ithal ettiğini de sözlerine ekledi. 

Bu arada Polonya basınında yer alan bilgiye göre, Katar'la yapılacak LNG anlaşması 20 yıl süreyle geçerli olacak. 

Polonya, doğalgaz tüketiminin yüzde 30'unu yerli üretimden karşılıyor, kalan gaz ihtiyacının büyük bir kısmı ise Rusya'dan ithal ediliyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.