19 °C

Pompeo: ABD Venezuela’ya askeri operasyona hazır

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD'nin gerekmesi durumunda Venezuela’ya askeri operasyon için hazır olduğunu söyledi.

Pompeo: ABD Venezuela’ya askeri operasyona hazır

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, gerekmesi durumunda ABD'nin Venezuela’ya askeri bir operasyon için hazır olduğunu belirtti.

Pompeo, Amerikan Fox News kanalına yaptığı açıklamada, Venezuela'daki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD'nin Venezuela için barışçıl bir çözümü tercih ettiğini belirten Pompeo, "Ama olması gereken bu ise askeri operasyon mümkündür. ABD bunu yapacaktır." ifadelerini kullandı.

Pompeo, dün aynı kanala verdiği röportajda askeri hareket seçeneğinin mümkün olduğunu kaydederek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Şayet Venezuela’daki demokrasiyi yeniden kurmak için gerekliyse, Başkan (Donald Trump), askeri güç kullanma seçeneğinin mevcut olduğu konusunda oldukça açık ve tutarlı. Umuyoruz ki böyle birşey olmaz. Umarız ki Maduro'nun şiddete başvurmadan ayrılacağı barışçıl bir çözüm olur. Şiddete başvuranları izliyoruz ve onları sorumlu tutacağız. Başkan (Trump), Venezuela demokrasisinin yenileneceği konusunda çok net açıklama yaptı."

Bakan Vekili Shanahan Avrupa seyahatini iptal etti

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın, Venezuela'daki gelişmeler nedeniyle Avrupa ziyaretini iptal ettiği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bakan Vekili Shanahan Avrupa seyahatini gerçekleştirmeyecek. Venezuela konusunda daha etkili bir koordinasyon için NCS (Ulusal Güvenlik Konseyi) ve Dışişleri Bakanlığıyla, güney sınırındaki destek konusunda da İç Güvenlik Bakanlığıyla devam eden koordinasyon için DC'de kalmaya karar verdi." ifadelerini kullandı.

Pompeo ile Lavrov görüştü

Mike Pompeo ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Venezuela’daki son durumu görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD tarafının isteği ile yapılan telefon görüşmesinde Lavrov ve Pompeo, Venezuela’daki durumu ele aldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD’nin açık desteği ile muhalefetin iktidarı ele geçirme teşebbüsünde bulunduğu Venezuela’daki durum görüşmenin ana konusu oldu. Washington’un egemen bir devletin iç işlerine müdahalede bulunması ve onun yönetimini tehdit etmesinin uluslararası hukuk kurallarının kaba bir şekilde ihlali olduğu Rusya tarafından vurgulandı. Agresif adımların sürdürülmesinin çok ciddi sonuçlara sebep olacağı belirtildi. Venezuela halkının kendi kaderini belirleme hakkı vardır. Özellikle güce dayalı, yıkıcı olan dış etkilerin demokratik süreç ile ilgisi yoktur."

Kaynak: AA