9 °C

"ABD'nin demokrasi kültürü Türkiye'ye örnek olmalı"

TÜSİAD, ABD'nin en güçlü durumlarda bile temsili demokrasinin beşiği olduğuna işaret etti

"ABD'nin demokrasi kültürü Türkiye'ye örnek olmalı"

 

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), ABD başkanlık seçimi sürecinde sergilenen demokrasi kültürünün Türkiye'ye örnek olmasını istedi.

TÜSİAD'dan, ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Alexis de Tocqueville'in 1830 yılında yazdığı "Amerika'da Demokrasi" eserinden bu yana dünya kamuoyu nezdinde ABD'nin, temsili demokrasinin her zaman beşiği olduğu ve en güç ekonomik ve sosyal koşullarda bile "en iyi demokrasi" örneklerini sergilediği ifade edildi.

ABD'nin 1929 kriz dönemini andıran mevcut ortamında, Amerikan halkının sağ duyusu ve siyasi olgunluğuyla, ülke sorunlarının derinlemesine tartışıldığı uzun bir kampanya sürecinden sonra 44. ABD Başkanı olarak Barack Hussein Obama'yı seçtiği belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"ABD bu kampanya sırasında bireysel ve kolektif özgürlüklerin kullanılması açısından şüphesiz her zaman olduğu gibi dünyaya örnek olacak bir seçim süreci yaşamıştır. Bununla birlikte, beyaz bir anne ve siyah bir babanın oğlu olan Obama'nın ABD Başkanı seçilmesi, ABD toplumunda kök salan hoşgörü ve uzlaşma kültürünün de çok iyi bir örneği niteliğindedir.

Türkiye olarak, bu seçimlerden çıkarılacak ders ülke sorunlarının çözümü için demokrasinin umudu beslediği kadar, umudun da demokrasiyi yaşattığıdır. ABD Başkanlık seçimi sürecinde sergilenen demokrasi kültürü Türkiye'ye örnek olmalıdır."

Açıklamada, TÜSİAD'ın yeni ABD Başkanına başarılar dilediği de ifade edildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.