24 °C

"Esad gitmeli dediler ama..."

CBS televizyonuna konuşan Esad, "Obama, 4 yıl önce 'Beşar Esad gitmeli' dedi. Bugün Esad hala burada ancak ülkenin büyük kısmı gitti"dedi.

"Esad gitmeli dediler ama..."

CBS televizyonu, Charlie Rose'un Beşar Esad ile yaptığı mülakatın ilk bölümünü yayınladı.

Charlie Rose, röportajın başında, "Başkan Obama, 4 yıl önce 'Beşar Esad gitmeli' dedi. Bugün Esad hala burada ancak ülkenin büyük kısmı gitti" ifadelerini kullanarak, Esad'e, ABD'nin başını çektiği koalisyon güçlerinin IŞİD'e yönelik operasyonlarının rejime faydasını sordu. 

Bölgesel olarak bazı yararları olduğunu kaydeden Esad, "IŞİD, koalisyon güçlerinin operasyonlarının başından bu yana daha da büyüdü. Her ay örgüte Suriye'den bin kişi katılıyor. Irak ve Libya'da IŞİD büyüyor" diye konuştu. 

Konuşmasında Suudi Arabistan'ı suçlayan Esad, IŞİD'in, bu ülkenin siyasi sistemi ile Vahhabi ideolojisinin birleşmesinden beslendiğini öne sürdü. 

Esad, Suriye ordusunun klorin gazı ve varil bombaları kullandığı iddialarının sorulması üzerine de "Klorin gazı kullanıldığı iddiaları Suriye'ye karşı art niyetli bir propaganda. Klorin askeri bir gaz değil her yerden satın alabilirsiniz ve etkili bir silah da değil" ifadesini kullandı. 

Varil bombası iddialarını ise doğrudan yalanlamayan Esad, "Varil bombası diye adlandırılan bir şey yok. Bombalarımız var ve tüm bombalar öldürmek için" dedi.  

 "İran ve Suriye bölgede istikrar istiyor"

Esad, Rusya ve İran'ın, Suriye'ye verdikleri destek karşılığında ne istediklerini sorulması üzerine de bu ülkelerin bölgede istikrar peşinde olduklarını iddia etti. 

Rusya'nın dünyada denge sağlamayı istediğini ve dünya siyasetinde ve geleceğinde söz sahibi olmak için Suriye'yi desteklediğini savunan Esad, "Suriye, İran ve Rusya, bu çatışmalarda aynı görüşteler. İran ve Rusya bölgede istikrar ve siyasi çözüm için bize destek veriyor. Buna karşılık benden bir şey istemediler" dedi. 

"Hangi durumda görevden ayrılmayı düşünürsünüz?" sorusu üzerine de Esad, "Suriye halkının desteği giderse, Suriye'nin çıkarlarını ve değerlerini temsil etmediğimi düşünürsem görevi bırakırım" diye konuştu. 

"Buna nasıl karar vereceksiniz?" sorusuna da "Halkla her gün diyaloğum var. Halkın beni destekleyip desteklemediğini hissedebilirim. Ben insanım" karşılığını verdi.  

"ABD ile diyaloğa açığız"

Esad, ABD ile görüşme konusundaki sorular üzerine de "Biz her zaman görüşmeye açığız. Hiç kapıları kapatmayız. Görüşme için onların hazır olması gerekir" yorumunu yaptı. 

Eskiden beri ABD ile iyi ilişkiler içinde olmak istediklerini de savunan Esad, "Akıllı bir kişi ABD ile ilişkilerinin kötü olmasını istemez" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap