8 °C

"İslam Amerika'nın bir parçasıdır"

ABD Başkanı Obama, ülkedeki Müslüman toplumunun temsilcilerine Beyaz Saray'da verdiği iftar yemeğindeki konuştu

"İslam Amerika'nın bir parçasıdır"

 

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, "İslam'ın Amerika'nın bir parçası olduğunu" söyledi.

Obama, ülkedeki Müslüman toplumunun temsilcilerine Beyaz Saray'da verdiği iftar yemeğindeki konuşmasında, Amerikan Müslüman toplumunun ABD'deki çeşitliliği oluşturan parçalardan biri olduğunu kaydetti.

Konuşmasında İslam'ın özelliklerine de değinerek, "İslam'ın büyük bir inanç,  adalet ve gelişmeden yana olduğunu" belirten Obama, katılımcılara geldikleri için teşekkür etti ve ramazan ayını kutladı.

Kongrenin iki Müslüman üyesi Keith Ellison ve Andre Carson ile Türkiye'nin de aralarında olduğu Müslüman ülkelerin büyükelçilerinin katıldığı iftar yemeğinde,   İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Oren'ın da bulunması dikkati çekti.

İftara davet edilen Müslüman bir kız öğrenci hakkında bilgi vererek, öğrencinin okul puanıyla eyalet rekoru kırdığını anlatan Obama, söz konusu öğrencinin sadece Müslümanlar için değil, herkes için ilham kaynağı olduğunu kaydetti. Obama, yemeğe katılamayan ünlü boksör Muhammed Ali hakkında da övgüyle söz etti.

Ülkedeki Müslümanların ramazan bayramı kutlaması için görüntülü mesajı da yayınlanan Obama, mesajında, ramazan ayına özgü kuralların, Müslümanlar ile Hristiyanların ortak noktalarını hatırlattığını ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap