18 °C

Rus buğdayını önce sıcaklar sonra yağış vurdu

Rusya'da sağanak yağış ve kuraklığın etkisi altında geçen yaz döneminin tahıl hasadını da olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

Rus buğdayını önce sıcaklar sonra yağış vurdu

Evrim KÜÇÜK

Dünyanın en büyük ihracatçısı Rusya'da olumsuz hava şartları tahıl üretimi için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Türkiye’ye geçtiğimiz yıl buğday ihracatını yüzde 40 artırarak 930 milyon dolara çıkaran Rusya'da yaz başında etkili olan kuraklık ve sonrasında yaşanan mevsim normallerinin üzerinde yağışlar birçok bölgede tahıl üretimini olumsuz etkiledi.

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle tarım üreticilerinin zararının 11 milyar rubleyi (166 milyon dolar) bulabileceği tahmin ediliyor. Ülkenin 15 bölgesinde kötü hava şartları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Volga ve Sibirya'daki bazı bölgelerin de benzer şekilde hareket edebileceği belirtiliyor. Örneğin Udmurtia, Ulyanovsk bölgesi ve Altay Krayı'nda hasadın darbe almasından endişe ediliyor. Altay Krayı'nda yerel yönetimin lideri Alexander Lukyanov, bazı çiftçilerin buğday üretiminin normalin 10'da 1'ine kadar düşmesinden endişe duyduklarını söylüyor. Udmurtiya'da bu mevsimde genelde tahıl hasadının yüzde 30'unun yapıldığı,  bu sene ise bu oranının yüzde 2'de kaldığı belirtiliyor. Udmurt Tarım Konseyi Başkanı Vladimir Varlamov, hasat beklentilerinin düşüşüne ilişkin açıklamasında, aşırı yağışlar nedeniyle tarlalarda traktörlerin ve ağır makinelerin kullanılamadığını ve ürün almanın zorlaştığını söyledi. Bu nedenle hasadın normalin yüzde 10-12 altında kalabileceği uyarısında bulundu.

Arpa üreticilerinin de sıkıntı da olduğu ve bunun bira üreticilerine yanısıyacağı da kaydediliyor. Ulyanovsk bölgesinin Tarım Bakanı yağışlar nedeniyle ürün kalitesinde düşüş beklendiğini ifade ediyor. Tahıl piyasasındaki bozulmanın etkisi görülmeye başladı. Rusya'nın ayın ikinci haftasındaki buğday ihracatı, ilk haftanın yarısına indi. Rusya'da tarım sektöründe danışmanlık hizmeti veren SovEcon'un tahminlerine göre bu yıl Rusya'nın buğday üretimi yıl başındaki 82.2 milyon ton tahmininin gerisinde kalarak 76.8 milyon ton olarak gerçekleşecek.

Ukrayna ve Romanya avantaj elde edebilir

Rus uzmanlara göre Rusya 2018-2019 tarım yılının (1 Temmuz 2018 – 30 Haziran 2019) sonuçlarına göre buğday ihracatı alanında ABD, Avrupa ülkeleri ve Kanada’yı geride bırakarak dünya liderliğini korudu. Temmuz ayında ise ülke son 5 yılın en yüksek ikinci buğday ihracat rakamına erişti.

Yılın geri kalanında ise ülkenin ihracatının yavaşlayabileceği, Karadeniz bölgesinin diğer büyük üreticileri Ukrayna ve Romanya'nın ise bundan avantaj elde ederek buğday ihracatını artırabileceği ifade ediliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap