Rusya Savunma Bakanlığı: Moskova kruvazörü battı

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Donanmasına bağlı Moskova kruvazörünün battığını bildirerek, “Moskova kruvazörü varış limanına çekilmesi sırasında mühimmatın patlaması sonucu gövdesinde oluşan hasar nedeniyle dengesini kaybetti. Fırtınalı deniz koşullarında gemi battı" denildi.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ukrayna'nın Neptün füzeleriyle vurduğunu öne sürdüğü, Rus donanmasının amiral gemisi Moskova kruvazör gemisi battı.

Rusya Savunma Bakanlığı, savaş gemisinin hasar nedeniyle limana çekilmesi sırasında 'fırtınalı deniz koşulları' nedeniyle battığını açıkladı.

Moskova kruvazörüyle ilgili son açıklama ABD'den gelmişti. ABD Bavunma Bakanlığı, büyük bir patlama olduğunu değerlendirdikleri geminin Sivastopol'a demirleyeceğini, patlamaya tam olarak neyin sebep olduğunu bilmediklerini" belirtmişlerdi.

Gemideki patlamanın büyüklüğü ile ilgili ise, "Patlama o kadar büyüktü ki, etrafındaki diğer donanma gemilerinin yardımına gelmeye çalıştığına dair işaretler aldık. Fakat buna ihtiyaç duyulmadı” açıklaması yapılmıştı.

Fotoğraf: Reuters

Rusya Savunma Bakanlığı, gemide çıkan yangın nedeniyle mühimmatın patladığını, yangının kontrol altına alındığını belirtmiş, "Moskova kruvazöründe bulunan mühimmat, çıkan yangın sonucu infilak etti. Gemi ciddi şekilde hasar gördü. Tüm mürettebat tahliye edildi. Yangının nedeni araştırılıyor" ifadelerini kullanılmıştı.

Rusya'nın Karadeniz Filosunun 186 metre uzunluğundaki amiral gemisi Moskova, 1980'lerin başında hizmete girdi. Sovyet donanmasının Project 1164 Atlant sınıfının önde gelen gemisiyken, ilk önce Slava olarak adlandırıldı. Ancak daha sonra ismi "Moskova" olarak değiştirildi.

Moskova" güdümlü füze kruvazörü, 1979’da denize indirildi ve 2020'de tadilattan geçirildi.

Savaş gemisinin ana silahları P-1000 Vulkan gemisavar füzeleri olarak biliniyor. Moskova kruvazörü, 16 adet 700 kilometrelik menzile sahip gemisavar füzelerinin yanı sıra S-300 hava savunma füze sistemi ile donatılmış bir gemi.

2000 yılında Karadeniz Filosunun amiral gemisi haline gelen kruvazör, 2015 yılında Rusya'nın Suriye'de başlattığı askeri harekatında kilit rol oynamıştı.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir