13 °C

Rusya, sevkiyata devam ediyor

Rusya'nın Kırım'a askeri sevkiyatı devam ederken, bugün de Feodosiya'da çok sayıda Rus askeri görüldü.

Rusya, sevkiyata devam ediyor

AKMESCİT/FEODOSİYA - Kırım Özerk Cumhuriye'tinde 16 Mart'ta yapılacak referandum öncesinde Rusya'nın Kırım'a askeri sevkiyatı aralıksız sürüyor. Kırım'daki neredeyse tüm stratejik noktaların kontrolünü ele geçiren Rusya, bölgedeki asker sayısını da her geçen gün artırıyor.  

Kırım'ın doğusundaki liman şehirlerinden olan Feodosiya-Akmescit karayolunda çok sayıda Rus askeri aracının Akmescit yönünde hareket halinde olduğu görüldü. Askerlerin bölgedeki Rus birliklerine takviye amaçlı gönderildikleri belirtiliyor.  

Ayrıca Akmescit'te yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Perevalne beldesindeki Ukrayna'ya ait askeri birliğin kontrolü de hala Rus askerleri tarafından sağlanıyor. Rus askerlerinin bölgeye 6 askeri çadır daha kurdukları ve yüksek bölgelerde siper kazdıkları gözlendi. 

"Savaşa hayır" sesleri

Bölgede askeri hareketliliğin yanı sıra savaş karşıtı gösteriler de sürüyor. Akmescit'teki Marino semtinde yaşayan Tatarlar bugün sokağa çıkarak barış yanlısı gösteri yaptı. Ellerinde, "Savaş değil barış istiyoruz", "Ukrayna, Kırım", "Savaşa hayır" yazılı pankartlar taşıyan, kadın ve çocuklardan oluşan kalabalık bir Tatar grubu, bir saatlik eylemden sonra dağıldı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.