10 °C

Rusya yasa dışı askeri eylemlerine derhal son vermeli

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “Rusya, Ukrayna’daki yasa dışı askeri eylemlerine derhal son vermeli” dedi

Rusya yasa dışı askeri eylemlerine derhal son vermeli

BRÜKSEL - NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “Rusya, Ukrayna’daki yasa dışı askeri eylemlerine derhal son vermeli” dedi.

Rusya’nın, Ukrayna’da askeri eyleme geçmesi üzerine Kiev yönetiminin talebi üzerine yapılan olağanüstü nitelikli NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısı sonrasında konuşan Rasmussen, Rusya’nın “içi boş inkarına” rağmen Rus birlik ve ekipmanlarının Ukrayna’nın doğu ve güneydoğusunda sınırı yasa dışı şekilde geçtiğinin net olduğunu belirtti.

Rasmussen, “Bu izole bir eylem değil, egemen bir ülke olan Ukrayna’yı istikrarsızlaştırma amaçlı, aylardır süren, tehlikeli bir gidişatın parçası” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya hem Rus topraklarından hem de Ukrayna içinden ateş açtığını kaydeden Rasmussen, “Rus güçleri, Ukrayna içinde doğrudan askeri operasyonlarda yer alıyor” diye konuştu.

Rusya’nın ayrılıkçılara tank, zırhlı araç, top ve roketatarlar sağladığının altını çizen Rasmussen, savaşa hazır binlerce Rus askerinin de Ukrayna sınırına yakın mevkide tutulduğuna dikkati çekti.

Mevcut durumun Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün bariz ihlali olduğunu vurgulayan Rasmussen, “Rusya’nın uluslararası yükümlülüklerini sürekli hiçe saymasını en güçlü ifadelerle kınıyoruz” dedi.

Rasmussen, Rusya’dan, yasa dışı askeri eylemlerine son vermesinin yanı sıra silahlı ayrılıkçılara desteğini durdurmasını ve bu ciddi krizin sakinleştirilmesini sağlayacak ivedi ve kontrol edilebilir adımlar atmasını da istedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile 4-5 Eylül’de Galler’de yapılacak NATO Zirvesi’nde bir araya geleceklerini belirten Rasmussen, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda yapılan açıklamalara ilişkin olarak 2008’deki Bükreş Zirvesi’nde alınan kararlara atıfta bulunarak, “Ukrayna’nın istemesi ve gerekli kriterleri yerine getirmesi halinde üyeliğin mümkün olduğunu” vurguladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.