11 °C

Rusya'da lüks oto satışları kriz dinlemiyor

Rusya'da geçen yıl otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 35,7 azalırken, lüks otomobil satışlarındaki artış sürdü. Rolls Royce, Porsche, Lamborghini ve Lexus gibi lüks otomobil markalarının satışları ekonomik krize rağmen yükseliş trendini koruyor

Rusya'da lüks oto satışları kriz dinlemiyor

Rusya’da otomobil satışları 2015’te bir önceki yıla göre büyük oranda düşerken, lüks otomobil satışları ise artmaya devam etti. 

Merkezi Rusya'da bulunan Avrupa Ticaret Birliği ve otomobil distribütörlerinin verilerinden derlenen bilgilere göre, Rusya’da 2015’te otomobil satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 35,7 azaldı. Bu dönemde 1,6 milyon otomobil satıldı. 

Rublenin büyük oranda değer kaybetmesi nedeniyle ithal otomobillerin fiyatı artarken, halkın büyük çoğunluğunun ekonomik zorluklarla boğuştuğu ülkede otomotiv pazarının geleceği de şimdilik belirsiz görünüyor.  
Ancak Rolls Royce, Porsche, Lamborghini ve Bentley gibi lüks otomobil markalarının satışları ekonomik krize rağmen artmaya devam ediyor.  

Porsche şirketinin Rusya Müdürü Thomas Startzel, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 2015 yılında Rusya'daki otomobil satışlarını yüzde 12 artırdıklarını belirtti. İtalyan Lamborghini şirketinin Rusya’da geçen yılki otomobil satışlarının bir önceki yıla oranla yüzde 31 arttığı bildirildi. Geçen yıl Rusya’daki satışlarını Rolls Royce şirketinin yüzde 1, Lexus'un yüzde 6 arttırdığı da kaydedildi. Bentley şirketi de geçen yıl Moskova’daki üçüncü otomobil showroomunu açmıştı. 

Birçok marka fabrikasını kapattı

Bir önceki yıla göre 2015’te toplamda 890 bin daha az aracın satıldığı Rusya’da, lüks otomobiller dışındaki markaların ise satışlarında önemli düşüşler yaşandı. Chevrolet, Mazda, Subaru, Suzuki, Citroen ve Peugeot gibi markaların satışları yüzde 40 - 80 azalırken, General Motors bu yılın başında Saint Petersburg’daki fabrikalarını kapatma kararı almıştı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.