12 °C

Rusya'dan Esad'a sığınma hakkı için yeşil ışık

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye Devlet Başkanı Esad’a gerektiğinde sığınma hakkı vermelerinin çok zor olmayacağını ima etti.

Rusya'dan Esad'a sığınma hakkı için yeşil ışık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a sığınma hakkı verip vermeyeceklerini belirtmekten kaçınırken gerektiğinde kendileri için bunun çok zor olmayacağı mesajını verdi.

Putin, Alman Bild gazetesinde yayınlanan söyleşisinde, Suriye'deki iç savaşın sonunda Libya ve Irak'ta yaşananların tekrarlanmasını istemediklerini ifade ederek, arzu ettiklerine örnek olarak Mısır'ı gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı, Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin "sorumluluk alarak ve cesaretli davranarak ülkeyi kontrol altına almaması halinde bu ülkede de Libya'daki senaryoya tanık olabileceklerini" savundu.

Putin, kendi halkına saldırılar düzenlediği aşikar olan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'i müttefik görüp görmediklerine ilişkin soruya, "Biliyorsunuz bu daha ince bir mesele. Devlet Başkanı Esad'in Suriye meselesinde çok fazla hata yaptığını düşünüyorum" yanıtını verdi.

Vladimir Putin öte yandan Suriye'deki iç savaşın, dışarıdan para, silah ve savaşçı yardımıyla desteklenmese bu boyuta gelmeyeceğini de iddia etti.

"Snowden'a sığınma verdik ki, aynısını Esad'a yapmaktan çok daha zor"

Rusya Devlet Başkanı, Suriye'de gelecekte yapılacak seçimleri kaybetmesi durumunda Esad'a siyasi sığınma verip vermeyecekleri yönündeki soruyu da, "Bu konuyu tartışmak için çok erken olduğu kanısındayım. (ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın eski çalışanı) Edward Snowden'a sığınma verdik ki bu, aynısını Esad'a yapmaktan çok daha zor" sözleriyle cevapladı.

Suriye'de halkın arzusunu yansıtan bir yönetimin iktidara gelmesinin önemine dikkati çeken Putin, "Sizi temin ederim, bu süreç demokratik biçimde yürütülürse, bu durumda Esad'in ülkeden ayrılmasına da muhtemelen gerek kalmayacaktır. Esad'ın Devlet Başkanı olmayı sürdürmesi ya da sürdürmemesi önemli değil" ifadesini kullandı.

Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarında ölen sivillerle ilgili haberleri yalanlayan ve uluslararası basını taraflı davranmakla suçlayan Putin, ABD güçlerinin, geçen yıl Afganistan'da düzenlediği hava saldırısında yanlışlıkla Kunduz'daki uluslararası yardım örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar'a (MSF) ait bir hastaneyi vurduğunu, öte yandan Batı medyasının bu gerçeği örtbas etmeye çalıştığını savundu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.