Rusya'dan, Litvanya'ya gaz fiyatı manevrası

Litvanya'nın Norveç ile LNG anlaşması imzalayarak Baltık ülkelerine yetecek gaz terminali kurmasının ardından, diğer Baltık ülkelerinin Rusya'nın yeni fiyatına göre yüksek kalan LNG alımından vazgeçtiği bildirildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

VİLNİUS  - Litvanya'nın Norveç ile LNG anlaşması imzalayarak Baltık ülkelerine yetecek bir gaz terminali kurmasından sonra, diğer Baltık ülkelerinin Rusya'nın indirime gittiği fiyatın yanında yüksek kalan LNG alımından vazgeçtiği bildirildi. 

Doğalgaz ihtiyacının tamamını Rusya'dan karşılayan Litvanya'da, Lietuvos Dujos şirketi Norveç'ten yıllık 540 milyon metreküp LNG ithal edecek bir anlaşma imzaladı.  

Litvanya'nın, Norveç'le sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) anlaşması imzalamasından sonra çevre ülkelere de yetecek düzeyde gaz terminali kurarak test etmeye. LNG'nin 1.000 metreküp fiyatının 420-520 dolar arasında olması beklenirken, Rus şirketi Gazprom, daha önce Baltık ülkeleri arasında en pahalı gazı sattığı bu ülkeye LNG'nin satış fiyatını 480 dolardan 370 dolara çekti, Letonya ve Estonya içinse 310 dolara indirdi.  

Uzmanlara göre Rusya'nın fiyat indirimine gitmesi ve alınacak LNG'nin yüksek fiyata mal olacak olması, bu terminali kullanması beklenen Estonya, Letonya ve Finlandiya'yı terminalden alım yapmaktan vazgeçirdi. Ayrıca Estonya ve Finlandiya, kendi LNG terminallerini kurmaya karar verdi. 

Rusya'dan bağımsız ancak daha pahalı gaz 

Litvanyalılar ise Rusya'ya yüzde 100 bağımlı olmaya ve Gazprom'un bu alandaki hakimiyetine son veren alternatif yaratılmasından mutlu olsalar da ortaya çıkan maliyet ve fiyattan rahatsız. LNG kullanımı nedeniyle fiyatların gelecek yıl artıp artmayacağı yönündeki spekülasyon ve tartışmalarsa her geçen gün büyüyor.  

Litvanya Devlet Başkanı Algirdas Butkevicius, "Ne olursa olsun önümüzdeki yıl fiyat artışı söz konusu değil" açıklaması yapsa da ekonomi uzmanları, "Yetkililer insanları boşuna umutlandırmasın. Gaz terminalinin gelişi ile bir mucize olmayacak" yorumunu yaptı. 

Litvanya Sanayiciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vidmantas Jankauskas da konuyla ilgili olarak "Her şeyden önce LNG bir siyasi proje ve güvenliğin garantisidir fakat ucuz gaz sağlamayacak" dedi. 

Avrupa'da 20'den fazla gaz terminali olduğu ve pahalı fiyat yüzünden bu terminallerin düzenli çalışmadığını belirten Jankauskas, buna karşın bir alternatife sahip olmanın her zaman iyi olduğunu ifade etti. 

Enerji Bakanı Rokas Masiulis ise, "Gazı, siyasi değil ekonomi fiyatıyla alacağız" dedi. 

Litvanya halkının bir kısmı hükümeti destekleyerek, "Gemiyle daha pahalıya alalım ama Rusya'ya bağımlı olmayalım" derken, LNG terminalinin büyük bir hata olduğunu savunan Rusya taraftarı bazı siyasi partiler ve milletvekilleri ise büyük para harcanmasına karşın daha pahalıya gaz sağlanacağı görüşünü savunuyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir