17 °C

Rusya'ya elektrik ihraç edecek

Uzun yıllardır Rusya'dan elektrik ithal eden Finlandiya ilk defa Rusya'ya elektrik verecek

Rusya'ya elektrik ihraç edecek

İskandinavya'daki ucuzlayan elektrik fiyatları Finlandiya ve Rusya arasındaki tarihi enerji alışverişinin seyrini tersine çevirdi. 

İki ülke arasında imzalanan yeni antlaşma uyarınca Finlandiya'dan Rusya'ya elektrik ihracına bugün başlanıyor. Finlandiya Ulusal Elektrik İletim Şebekesi Operatörü (Fingrid) tarafından yapılan açıklamada, bugün sabah 09.00'dan 22.00'ye kadar 13 saat boyunca 140 megavat elektrik enerjisinin Rusya'ya ihraç edileceği bildirildi. 

Fingrid Planlama Şefi Timo Kaukonen, Rusya'nın St. Petersburg bölgesine yapılacak elektrik ihracı ile ilgili "İskandinavya'da elektrik fiyatlarının çok düşük olmasından dolayı Rusya'nın söz konusu bölgesinin elektrik ihtiyacını ithalat ile karşılamasının daha karlı olduğu" değerlendirmesinde bulundu. Kaukonen, antlaşmanın piyasa fiyatı üzerinden yapıldığını bildirdi. 

Özellikle İskandinavya'da kış aylarının son bulması ile artan hidroelektrik enerji fazlalığına rüzgar enerjisinin yaygınlaşması ile nükleer enerjiden elde edilen elektrik üretimi de eklenince fiyatlarda ciddi bir düşüş meydana geldiği belirtiliyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.