25 °C

Rusya'dan Libya açıklaması

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in, başkent Trablus'a saldırmak için kentin güneydoğusundaki Terhune'ye takviye güç yığınağı yaptığı iddia edildi. Rusya ise, Hafter'in UMH ile anlaşmaya olumlu baktığını belirterek, yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Rusya'dan Libya açıklaması
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı kaynaklar, General Halife Hafter (Libya Ulusal Ordusu - LUO) güçlerinin, Trablus'un güneydoğusunda, merkez karargah olarak kullandıkları Terhune kentine, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait zırhlı araçlar ve topların ulaştığını bildirdi. 

Türkiye ve Rusya'nın ortak girişimiyle hazırlanan ateşkes anlaşması, UMH tarafından Moskova'da imzalanmıştı. Hafter tarafı ise metindeki maddeleri düşünmek ve istişare etmek için 1 gün süre istemişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu sabah saatlerinde, Hafter’in anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldığını duyurmuştu.

Rusya'dan açıklama

Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter'in UMH ile anlaşmaya olumlu baktığını belirterek, yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Akşener: Barışı korumak için asker gönderilmesine karşı değilimAkşener: Barışı korumak için asker gönderilmesine karşı değilim

Erdoğan: Hafter'e hak ettiği dersi vermekten asla geri durmayacağızErdoğan: Hafter'e hak ettiği dersi vermekten asla geri durmayacağız

Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan ayrıldıHafter ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan ayrıldı

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap