Sadr destekçileri meclisi bastı, oturma eylemi başlattı

Bağdat'ta Sadr Hareketi lideri yanlıları, bastıkları meclis binasında açık süreli oturma eylemi başlattı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Irak Sağlık Bakanlığı, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlılarının yaptığı protestoda güvenlik güçlerinin müdahalesiyle 60 kişinin yaralandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, gösterilerde yaralanan 60 kişinin Bağdat’taki farklı hastanelere kaldırıldığı aktarıldı.

Sadr yanlıları, Şii siyasi çatı kuruluş Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Muhammed Şiya Sudani’yi protesto ediyor.

Protesto sırasında bir grup, beton bariyerleri aşarak korunaklı Yeşil Bölge'ye girip, meclis binasını bastı.

Oturma eylemi başlattılar

Sadr yanlıları, girdikleri Yeşil Bölge’deki meclis binasında açık süreli oturma eylemi başlattı.

Sadr destekçisi binlerce kişi son bir haftada Yeşil Bölge’yi ikinci kez bastı.

Güvenlik güçleri tazyikli su ve ses bombasıyla göstericilere müdahale ediyor.

"Tansiyonu düşürme" çağrısı

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI) Irak'ta yükselen tansiyonu düşürme çağrısı yaptı.

UNAMI'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Yükselen tansiyon endişe verici." ifadesine yer verildi.

Şiddetin artmasını önlemek için mantığın ve aklın sesine ihtiyaç olduğu belirtilen açıklamada, "Tüm tarafları, tüm Iraklılar için gerilimi düşürmeye çağırıyoruz." denildi.

Koordinasyon Çerçevesi'nden barışçıl gösteri çağrısı

Koordinasyon Çerçevesi, halka protestoların barışçıl bir şekilde yapılması çağrısında bulundu.

Başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani olan Koordinasyon Çerçevesinin Sadr yanlılarının meclis binasını basmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugünlerde başkent Bağdat'ta meydana gelen talihsiz olayları, özellikle anayasal kurumlara, resmi karargah ve güvenliğe yönelik saldırıları, Temsilciler Meclisi'nin basılmasını, yargı organlarına saldırı tehditlerini büyük bir endişeyle takip ediyoruz."

Açıklamada, halka protestolarını barışçıl şekilde yapmalarının yanı sıra itidal çağrısında bulunuldu.

Irak halkına hukuku, anayasayı, devletin meşruiyetini ve başta yargı ve yasama erki olmak üzere ülkenin kurumlarını barışçıl bir şekilde savunmaları çağrısında bulunulan açıklamada, söz konusu bu kanun ve yasalardan sapan tehlikeli adımlar karşısında konumlanmaları talep edildi.

Devlete ve kurumlarına yönelik gerginliği tırmandırmanın ve ihlallerin arkasında duran siyasi partilerin de bu hukuksuz eylemler sonucunda sivil barışı etkileyecek olası durumlardan sorumlu olduğu vurgulanan açıklamada, "Devlet, meşruiyeti, anayasal kurumlar ve sivil barış, tüm Iraklılar için kırmızı çizgidir. Bunları mümkün olan tüm barışçıl yollarla savunmaya hazırız." ifadelerine yer verildi.

Meclis başkanından açıklama

Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, meclis binasını basan göstericilere protestoların barışçıl bir şekilde yapılması çağrısında bulunarak, güvenlik güçlerine göstericilerin korunması talimatını verdi.

Halbusi, Sadr yanlılarının Yeşil Bölge'de bulunan meclisi basmalarının ardından yazılı açıklamada bulundu.

Meclis binasını basan göstericilere protestoların barışçıl bir şekilde yapılması çağrısında bulunan Halbusi, güvenlik güçlerine de göstericilerin korunması ve zarar verilmemesi talimatını verdi.

Halbusi ayrıca, meclis binasında kesinlikle silah taşınmaması vurgusunda bulundu.