30 °C

S&P'den Yunanistan uyarısı

Standard & Poor’s, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması durumunda ülke ekonomisinin dört yıl içerisinde yüzde 20 küçülebileceği uyarısında bulundu.

S&P'den Yunanistan uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'tan (S&P) Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılması (Grexit) olasılığına ilişkin yapılan açıklamada, Yunanistan’ın gayrisafi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 70’ini temsil eden Euro sistemi olmaksızın Yunan bankalarının ve ülkedeki ödeme sistemlerinin işleyemeyeceği öne sürüldü. 

Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden olası çıkış senaryosunun ülke ekonomisinin geleceğini olumsuz yönde etkileyeceği vurgulanan açıklamada, Yunanistan'ın Euro Bölgesi’nden ayrılması halinde ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının gelecek dört yıl içerisinde yüzde 20 küçülmesinin beklendiği ifade edildi. Açıklamada, Yunanistan’ın Euro birliğinden ayrılarak yeni bir para birimine geçiş yapması durumunda ise yeni para biriminin Euro karşısında büyük oranda değer kaybı yaşayacağı uyarısına yer verilerek, Yunanistan’ın olası yeni para biriminin yaşayacağı değer kaybının, ülkenin Euro cinsinden kamu ve özel sektör borçlarının şişmesine, mevcut ekonomik durumun daha kötüleşmesine neden olabileceğine işaret edildi. Yunanistan'ın Euro birliğinden çıkışı durumunda birlikteki diğer ülkelerin genel olarak görece korunaklı olacağı belirtilen açıklamada, sermaye piyasalarının ve mali olarak hassas durumdaki çevre ülkelerin (peripheral) bir miktar etkilenebileceği kaydedildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap