0 °C

Suudi Arabistan ilk kaybını verdi

Başta Körfez ülkeleri olmak üzere 10 ülkenin desteğini alarak Yemen'e askeri operasyon başlatan Suudi Arabistan ilk kaybını verdi.

Suudi Arabistan ilk kaybını verdi

Yemen'de devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı askerlerin destek verdiği Şii Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon düzenleyen Suudi Arabistan ilk kaybını verdi.

"Kararlılık Fırtınası" adlı askeri operasyonun yedinci gününde Yemen sınırında bir Suudi askeri hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı. 

Suudi İçişleri'nden yapılan açıklamada, Yemen sınırında kontrol noktasında görev yapan muhafızlara dağlık bölgeden ateş açılması sonucu bir askerin öldüğü, 10 kişinin ise yaralandığı belirtildi. 

Sınır bölgesi Asir'de ölen görevlinin Salman Ali Yahya el Maliki olduğu açıklandı. 

Yemen'de Husilere karşı Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan operasyonlara Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Mısır, Ürdün, Fas, Sudan ve Pakistan dahil olmak üzere 11 ülke katılıyor.

Çıkarma yalanlandı

Öte yandan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Husilere yönelik "Kararlılık Fırtınası" operasyonu kapsamında, Aden Limanı'na "asker çıkarıldığı" iddialarının doğru olmadığı belirtildi.
Aden Limanı'nda adını vermek istemeyen bir güvenlik kaynağı yaptığı açıklamada, "Liman'a asker çıkarma iddiası doğru değil, Çin'e ait bir mavna, Çin ve bazı ülke vatandaşlarını tahliye etmek için limana yaklaştı" dedi.

Çevrede bulunan askerlerin mavnayı koruduğunu ifade eden kaynak, bu askerlerin de "Kararlılık Fırtınası" koalisyonundaki ülkelerden olmadığını söyledi.

Mavnanın, aralarında Çin ve değişik ülke vatandaşlarının olduğu 230 kişiyi aldıktan sonra limandan ayrıldığı kaydedildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.