4 °C

Suudi Arabistan'dan Katar atağı

Suudi Arabistan körfez ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesinden sonra Katar’ı daha da yalnızlaştırabilmek için diplomatik temaslarına hız verdi.

Suudi Arabistan'dan Katar atağı

Pakistan’ın The Express Tribune gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve beraberindeki Pakistan Genel Kurmay Başkanı Qamar Javed Bajwa ve üst düzey bir heyet ile Pazartesi günü Cidde’ye gitti.

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz tarafından kabul edilen Navaz Şerif’e Suudi Kral tarafından Katar krizinde "Pakistan’ın tarafını belirlemesi" isteği iletildi.

Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin terörizmi desteklediği gerekçesiyle Katar ile ilişkleri kesmesinin ardından Pakistan dikkatli bir yol izliyor.

Suudi Kral ile Pakistan Başbakanı arasındaki görüşmeler hakkında bilgi veren üst düzey bir Pakistanlı diplomat Pakistan tarafının Suudi Kralı Salman bin Abdülaziz'e Pakistan’ın, "İslam dünyası içinde birliğin sağlanması için her türlü çabayı" destekleyeceğini, ancak "Müslüman dünyası içindeki anlaşmazlıklarda taraf olmayacağını" bildirdi.

Aynı diplomatik kaynağa göre Pakistan heyeti, Suudi tarafını yatıştırmak için Katar üzerindeki etkisini kullanarak krizi yatıştırmak amacıyla Kuveyt, Katar ve Türkiye’yi ziyaret etmeyi taahhüt etti.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.