17 °C

Thomas Cook yöneticilerine soruşturma

Küresel ekonomide büyük yankı yaratan Thomas Cook'un iflas süreciyle ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. İngiliz Hükümeti, şirketi iflasa giden sürecin sorumlusu olan yöneticiler hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Thomas Cook yöneticilerine soruşturma

İngiliz turizm şirketi Thomas Cook'un dün başlayan tasfiye süresi sonrasında dünyanın çeşitli bölgelerindeki 150 binden fazla turist mağdur olmuş, şirketin sadece İngiltere'de 9 bin çalışanının da işsiz kalmıştı. İngiltere Hükümeti ortaya çıkan bu tablonun sorumlularını tespit etmek için düğmeye bastı.

Zarara neden olup olmadığı araştırılacak

Hükümet, Thomas Cook yöneticilerinin şirketin batışındaki rolünü araştırmak için soruşturma talimatı verdi. İngiltere'de İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanı Andrea Leadsome, Tasfiye Hizmetleri'nden şirketin direktörlerinin sorumluluğu ve aldıkları herhangi bir kararın bankalara ya da emeklilik planlarında bir zarara neden olup olmadığının araştırılmasını istedi.

Başbakan Boris Johnson “ahlaki tehlike” içerdiği gerekçesiyle hükümetin Thomas Cook'un kurtarılmasını reddetme kararını savundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap