Ticaret savaşının galibi Vietnam!

ABD’nin Çin’e getirdiği yüksek tarifeleri bypass etmek isteyen ithalatçının direksiyonu kırdığı ülkelerin başında açık ara Vietnam geliyor. Ticaret savaşından kaynaklanan üretim kayması nedeniyle Vietnam’ın ekonomisi neredeyse yüzde 8 büyüdü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DÜNYA

Dünyanın iki büyük ekonomik gücü ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde G20 Liderler Zirvesi’nde sonuca varılıp varılmayacağı endişesi sürüyor. Yapılan araştırmalar iki devin arasındaki ticaret savaşının gelecek yıl küresel ekonomik büyümede en az yüzde 0.4’lük kayba yol açacağını ortaya koyuyor. Başta Euro Bölgesi olmak üzere birçok ülkenin şimdiden yavaşlamayı hissettiği görüyor. Bazı ülkeler ise ticaret savaşından karlı çıkıyor. Bunların başında ise Vietnam geliyor.

AB ile serbest ticaret anlaşması

Asya’nın yükselen ekonomilerinden Vietnam bu hafta ticaret savaşlarına ilişkin tartışmaların odağına yerleşti. Avrupa Birliği (AB) 30 Haziran tarihinde Vietnam ile ticaret anlaşması imzalayacağını duyurdu. İki taraf arasındaki serbest ticaret anlaşmasıyla gümrük vergilerinin yüzde 99’u ürün kategorilerine göre 10 yıla kadar kaldırılacak. AB, yaklaşık 95 milyon nüfuslu Vietnam arasında yıllık 50 milyar euroluk mal ve 4 milyar euroluk hizmet ticareti gerçekleşiyor. Anlaşmanın duyurulmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump, Vietnam’ın kendilerinin Çin’e yönelik vergileri artırmasından fayda sağladığını söyledi.

Son haftalarda yayınlanan bazı araştırmalar da, ABD-Çin savaşında kazançlı çıkan üçüncü tarafların başında Vietnam’ın geldiğine işaret ediyor.

Vietnam elektronik cihazlarda talep çekti

Japon finans kuruluşu Nomura Holdings’in analistlerinden Rob Subbaraman, Sonal Varma ve Michael Loo tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD-Çin ticaret anlaşmazlığındaki 1.981 tarifeli ürünün yarısından fazlası kadar Amerikan ve Çin siparişleri rotasını değiştirirken, küresel tedarik zincirindeki bu değişimden bazı ülkeler kazançlı çıktı. Çin’e uygulanan yüksek tarifeleri bypass etmek isteyen ithalatçılar pazarlarını çeşitlendirmek için Vietnam’a yöneldi ve bu ülke ekonomisine önemli katkılar yaptı. Çin ile sınırını paylaşan Güneydoğu Asya ülkesi, 2019 yılının ilk çeyreği itibarıyla son 1 yıl içinde tarifeye konu mallardan gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 7.9’u kadar sipariş aldı.

Nomura, dünyanın en büyük 50 ekonomisi için ticaret verilerini inceledi. ABD’nin 2018’in ilk çeyreğinde tarifeleri artırmayı planladığı ilk Çin ürünleri listesini açıklamasından hemen öncesinden 2019’un ilk üç ayına kadarki dönemi kapsayan rapor, tarifelerden sakınmak amacıyla ticari faaliyetlerde yaşanan sapmayı gösteriyor.

Analiz, Vietnam’ın kazancının önemli bir bölümünün, ABD’nin Çin’deki tarifeleri kapsamındaki ek mal ithalatından telefon, elektronik eşya ve otomatik veri işleme makinelerinde kullanılan elektronik cihazlardan geldiğini gösteriyor.

Tayvan, Güney Kore ve Arjantin de kazançlı çıktı

Elektronik ürünler gibi ABD’deki mal ithalatındaki sapma geleneksel olarak bu tür ürünlerin büyük üreticileri olan Tayvan ve Güney Kore’nin cazibesini de artırdı. Elektronik üretim üssü olarak öne çıkmaya başlayan Tayvan söz konusu dönem içinde siparişlerini ekonomisinin yüzde 2.1’ine denk gelecek ölçüde artırarak Vietnam’ın ardından en fazla kazanç sağlayan ikinci ülke oldu.

Her iki ülkenin de ABD’nin Çin’e uyguladığı vergilerden, Çin’in ABD’ye getirdiği yüksek tarifelere göre daha büyük kazanım elde ettiği belirtiliyor. Ayrıca Çin’in soya fasulyesi tarımsal emtia ve bakır gibi metal alımlarında yeni tedarikçi arayışına girmesi Şili, Malezya ve Arjantin’in işine yaradı. Diğer yandan Nomura Tayvan ve Güney Kore’nin Çin pazarındaki dalgalanmalar karşısında oldukça kırılgan olduğu uyarısı yapıyor. Tayvan’ın ihracatı nisan ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3.3 azalırken, bu veri ülkenin her ne kadar Çin yerine kendisine gelen sipariş artsa da, en büyük ticaret ortağı konumundaki Çin’den gelen talebin azaldığına işaret ediyor.