12 °C

Toprak pahalanıyor çözüm teknolojide!

Tarım toprakları son 10 yılda yüzde %20 değerlendi. Yüzyılın sonunda 10 milyara ulaşacak nüfusu doyurabilmek için teknoloji ve sulama sistemlerine yatırım gerekiyor

Toprak pahalanıyor çözüm teknolojide!

HİLAL SARI

 

İSTANBUL - Dünya nüfusu hızlı şehirleşme süreciyle tarım arazilerini terk ediyor. Bu eğilime paralel olarak, artan nüfusu doyurmak için ise daha fazla tarım arazisi kullanılıyor. 2002-2012 arasındaki 10 yıllık dönemde dünyada tarım arazilerinin fiyatı ortalama yüzde 20 yükseldi. Romanya’daki tarım arazilerinin değerindeki artış yüzde 37.8 ile dünya ortalamasının çok üzerindeyken, Macaristan yüzde 27.8 ve Mozambik yüzde 25 fiyat artışı ile Romanya’yı takip etti. Ortalama arazi değeri 2012 yılında hektar başına 13 bin 257 dolar oldu.

Milyarlarca insanı doyurmaya çalışan dünyamızda arz ve talep dengeleri oynayarak verimli arazilerinin fiyatlarını yükseltiyor. Avrupa’dan Afrika’ya kadar birçok yerde tarım arizelerinin fiyatları hızlı bir artış içinde. Ancak bazı uzmanlar, gıda üretiminde verimliliğin artması için tarım arazisi satın almak yerine, askeri led teknolojileri, insansız gözetleme uçakları ve uzaktan toprak görüntüleme gibi çiftçiliğe ve sürdürülebilir sulama sistemlerine yatırım yapılması gerektiğini belirtiyor.

Haberin ayrıntıları bugünkü DÜNYA Gazetesi'nde...

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.