9 °C

Türk ve Alman işbirliğinde 'mülteci' operasyonu

Türkiye ve Almanya polisinin eş zamanlı düzenlediği operasyonda, Suriyeli sığınmacıları yasa dışı yollarla yurt dışına götüren şebeke çökertildi.

Türk ve Alman işbirliğinde 'mülteci' operasyonu

Suriyeli sığınmacıları yasa dışı yollarla Avrupa'ya taşıyan kaçakçılık şebekesi Türkiye ve Almanya'daki eşzamanlı operasyonlarla çökertildi.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Almanya'nın Potsdam kentinde Federal Polis Teşkilatı Başkanı Dieter Romann ile düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada ''WAWE'' (Dalga) adı verilen göçmen kaçakçılığı operasyonu kapsamında Türkiye'de İstanbul, Çanakkale, İzmir, Mersin, Hatay, Balıkesir de baskınlar düzenlendiğini ve 30 kişinin yakalandığını ifade etti.

Lekesiz geçen yılın ocak ayından itibaren başlatılan birlikte gerçekleştirilen göçmen kaçakçılığı operasyonunun başarıyla neticelendirildiğini kaydetti.

Celalettin Lekesiz, operasyonlarla ayrıca Federal Polis Teşkilatı ile yapılan işbirliğinin ve operasyonun Ortadoğu ve Yakın Doğu'daki insanların dramını maddi kazanca ve menfaate çeviren şebekelere çok sert bir mesaj vereceğine inandığını kaydetti.

'Operasyon başarıyla sonuçlandı'

Almanya Federal Polis Teşkilatı Başkanı Romann da Türkiye ile eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonunun başarılı geçmesinden mutlu olduğunu belirterek, Almanya'da Regensburg ve Berlin'de operasyonlarda 490 polisin görev aldığını bildirdi.

Romann, kaçakçıların insan başına 3 bin 500 ila 6 bin dolar arasında ücret aldıklarını belirterek, ''Toplam alacakları para ise 9,5 milyon dolarlık bir meblağ. Türk ve Alman emniyeti birbirine güven içinde operasyonu başarıyla sonuçlandırdı'' dedi.

Türkiye'de yakalanan kaçakçıların 9'unun Suriyeli birinin de Türk vatandaşı olduğu öğrenildi.

Almanya'da yakalananların dördünün Suriyeli birisinin ise uyruğununun henüz bilinmediği ifade edildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.