13 °C

Türkiye, AB ile müzakerelere başladı

Türkiye, Enerji Topluluğu'na katılmak için Avrupa Birliği ile müzakerelere başladı

Türkiye, AB ile müzakerelere başladı

 

 

BRÜKSEL - AB Komisyonu, AB ve Balkan ülkeleri arasında 2006 yılında kurulan Enerji Topluluğu'na Türkiye'nin de katılması için müzakerelerin dün Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladığını duyurdu.

Türkiye'nin gözlemci üye statüsündeki Enerji Topluluğu'na tam üyeliği için ilk tur görüşmeler Enerji Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Yazar başkanlığındaki Türk heyetiyle AB Komisyonu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Fabrizio Barbaso başkanlığındaki AB heyetiyle arasında gerçekleştirilirken Türkiye'nin AB'ye uyum için elektrik piyasası başta olmak üzere enerji sektöründe yaptığı reformlar ele alındı.

Enerjiden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Andris Piebalgs, "Türkiye devasa enerji ihtiyacı nedeniyle temel reformlarını yapıyor. Türkiye, Enerji Topluluğu'na iyi hazırlanmıştır ve burada önemli bir rol oynayacaktır. Umarım müzakereler hızlı ilerler ve önümüzdeki aylarda tamamlanır" dedi.

AB Komisyonu, Nabucco projesinde hükümetlerarası anlaşmanın 13 Temmuz'da Ankara'da imzalanmasının ardından Türkiye'nin Enerji Topluluğu'na dahil olmak için müzakerelere başlamasıyla Türkiye-AB enerji işbirliğinde önemli bir dönüm noktasına ulaşıldığını bildirdi.

AB'yle Balkan ülkeleri Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Sırbistan, Karadağ ve Kosova'nın taraf olduğu Enerji Topluluğu, katılımcı ülkelerin enerji alanında AB müktesebatına uyum sağlayarak AB enerji piyasasına dahil olmalarını öngörüyor. Türkiye ile birlikte Ukrayna, Moldova, Gürcistan ve Norveç'in gözlemci statüde olduğu Enerji Topluluğu AB'nin enerji arzı güvenliğine katkı yapıyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap