23 °C

Türkiye'den Bosna Hersek'e 50 milyon euroluk kredi

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ile bankanın Bosna Hersek'teki iştirakı Ziraat Bank Bosna arasında, 50 milyon EUroluk kredi hattının Bosna Hersek'te kullandırılmasına dair mutabakat zaptı imzalandı

Türkiye'den Bosna Hersek'e 50 milyon euroluk kredi

SARAYBOSNA - Türkiye, ülke ekonomisini güçlendirmek, yeni istihdam alanları açmak, küçük ve orta ölçekli işletmelere destek olmak amacıyla, Bosna Hersek'e 10 yıl vadeli 50 milyon euroluk yeni bir kredi hattı temin etti. 

Kredinin Bosna Hersek'te kullandırılmasını öngören mutabakat zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ile bankanın Bosna Hersek'teki iştirakı Ziraat Bank Bosna arasında imzalandı. 

Saraybosna'daki Bristol Hotel'de düzenlenen imza törenine, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, Ziraat Bank Bosna Hersek Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş ve diğer yetkililer katıldı. 

İmza töreni öncesinde açıklamada bulunan Aydın, Ziraat Bankası olarak 1997 yılından bu yana Bosna Hersek'te faaliyet gösterdiklerini belirterek, özellikle son iki yıl içerisinde önemli ataklar yaptıklarını ifade etti. 

Saraybosna'da yaklaşık 12 bin metrekarelik bir alanda yeni bir hizmet binası inşa ettiklerine de dikkati çeken Aydın, bu yeni hizmet binasının Bosna Hersek'te kalıcı olduklarının somut bir delili olduğunu söyledi. 

Aydın, Bosna Hersek'te şu anda finans grubuna ait bankanın hizmet verdiğine işaret ederek, ancak yeni hizmet binasının tamamlanmasının ardından banka bünyesindeki sigorta, yatırım, pörtfoy ve leasing şirketlerinin de ülkede hizmet vermeye başlayacağını kaydetti. 

2012 yılında, kaynağını Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasının sağladığı 100 milyon avroluk kredi hattı başlattıklarını anımsatan Aydın, Ziraat Bank Bosna Hersek ve Bosna Bank International (BBI) tarafından kullandırılan bu kredinin asıl amacının sürdürülebilir geri dönüşleri desteklemek olduğunu, ilaveten ülkedeki istihdama katkı sağlamak olduğunu vurguladı. 

Aydın, 10 yıl vadeli ilk kredi hattının yüzde 85'inin kullandırıldığını, doğrudan ve dolaylı olmak üzere bu kredi hattı sayesinde 6 bin kişilik istihdam alanı oluşturulduğunu söyledi. 

"Buradaki başarı yeni kredi hatlarına vesile oldu" diyen Aydın, ilk kredi hattındaki başarının kendilerini cesaretlendirdiğini ve bugün 50 milyon avroluk yeni kredi hattına dair anlaşma imzalamak üzere bir araya geldiklerini kaydetti. 

İkinci kredi hattı ile ülke ekonomisini güçlendirmeyi hedeflediklerini anlatan Aydın, kredinin uygun faiz oranlarının yanı sıra faizsiz kredi imkanı da sunduğunu söyledi. 

Aydın, yeni kredi hattını bireylere, mikro işletmecilere ve KOBİ'lere kullandıracaklarını belirterek, ticaretin ve üretimin arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla kredi kullandırmaya devam edeceklerini ifade etti. 

Yeni kredi hattının Türkiye'ye, Bosna Hersek'e, Ziraat Bankası'na ve Bosna Hersek halkına hayırlı olmasını dileyen Aydın, "Var olduğumuz sürece, bu desteğe devam edeceğimizi belirtmek isterim" dedi. 

 "Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ilişkiler, çok özeldir" 

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Erginay da Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin, özel ilişkiler olduğunu vurgulayarak, "Gücünü ortak ve paylaşılan değerlerden alr. Türkiye, kendisi için ne dilerse Bosna Hersek için de çoğu zaman aynısını hatta çoğu zaman daha fazlasını diler" dedi. 

"Amacımız, ülkelerimiz arasındaki bu dayanışma ve dostluğu Bosna Hersek'in lehine biraz daha geliştirmek ve ekonomik alanda daha faydalı hale getirmektir" diyen Erginay, Türk yatırımlarının sadece ekonomik alanda sınırlı olmadığını, eğitim, kültürel mirasın yaşatılması, altyapı ve üstyapı projelerinin hayata geçirilmesinde de önemli çalışmaların hayata geçirildiğini söyledi. 

Erginay, daha önce Bosna'daki savaş sırasında evlerinden edilmiş kişilerin geri dönüşlerini desteklemek amacıyla 100 milyon avroluk 10 yıl vadeli bir kredi hattının Bosna Hersek'e temin edildiğini hatırlatarak, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç'in önerisiyle yeni bir kredi hattının Türkiye tarafından temin edileceğini söyledi. 

Erginay, Bosna Hersek'in ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak, yeni istihdam sağlamak için Türkiye'nin Bosna Hersek'e 50 milyon avro değerinde ilave kredi tahsis edileceğini kaydetti. 

"Bosna Hersek için güzel bir gün" 

 İmza törenine katılan Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç de bugünü "Bosna Hersek için güzel bir gün" olarak nitelendirdi. 

Türkiye'nin birçok kez, Bosna Hersek'in dostu olduğunu gösterdiğini anlatan İzzetbegoviç,gelien Türk ekonomisinin lokomotifi olan Ziraat Bankası'nın Bosna Hersek'teki vagonları da çekmeye başladığını ifade etti. 

Türkiye'nin Bosna Hersek'e tahsis ettiği ilk kredi hattının iki yıldır kullanıldığını ve sekiz yıl daha kullandırılmaya devam edileceğini söyleyen İzzetbegoviç, ikinci kredi hattının daha fazla KOBİ'lere odaklanacağını kaydetti. 

İzzetbegoviç, kredi hattı kapsamında 0 faizli kredi imkanının da vatandaşlara sunulacağını belirterek, "Bu dostça ve kardeşçe bir kredidir" dedi. 

Konuşmaların ardından yeni kredi hattı ile ilgili mutabakat zaptı, Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın ve Ziraat Bank Bosna Hersek Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş tarafından imzalandı. 

Törende ayrıca, tarihi ve turistik Mostar kentinin en önemli otellerinden biri olan Ruja Hoteli'nin restorasyonu amacıyla, Ziraat Bank Bosna Hersek tarafından tahsis edilecek olan 20 milyon avroluk kredi için de anlaşma imzalandı. 

Türkiye'nin özellikle mikro işletmecilere ve KOBI'lere destek olmak amacıyla tahsis ettiği 50 milyon avroluk kredi hattı kapsamında tüzel kişilere 250 bin, gerçek kişilere ise 50 bin avroya kadar kredi imkanı sunulacak. 

Müşterilerine iki yıllık grace periyot hakkı tanıyan faizsiz ve düşük faizle 10 yıla kadar vadeli kredi imkanı sunuyor.