9 °C

Ukrayna, vatandaşlarından 'savaş vergisi' alacak

Parlamento, Başbakan Yatsenyuk'un istifasına neden olan kanun değişikliğini onayladı

Ukrayna, vatandaşlarından 'savaş vergisi' alacak

KİEV - Ukrayna parlamentosu, vatandaşların gelirlerinden geçici olarak "savaş vergisi" alınmasına ilişkin kanun değişikliğini onayladı. 

Ukrayna parlamentosu "Verhovna Rada"nın bugün yapılan kapalı oturumunda, Başbakan Arseniy Yatsenyuk hükümeti tarafından hazırlanan ve bir önceki görüşülmesinde onaylanmayarak Yatsenyuk'un istifasını sunmasına neden olan vergi kanununa yapılacak değişiklikler görüşüldü. 

Yapılan oylamada milletvekilleri, Ukrayna vatandaşlarının gelirlerinden yüzde 1,5 oranında "savaş vergisi" kesintinin yapılmasına ilişkin kanun değişikliğini onaylandı. 

Ukrayna bütçesine yaklaşık 240 milyon dolar gelir sağlayacak "savaş vergisi", 1 Ocak 2015 tarihine kadar yürürlükte kalacak. 

Ukrayna Parlamentosunda geçen haftalarda görüşülen kanun değişikliği, koalisyon ortakları Reformlar İçin Demokratik İttifak (UDAR) Partisi ile aşırı sağcı Özgürlük (Svoboda) Partisi tarafından desteklenmemiş ve partiler koalisyondan çekildiğini açıklamıştı. Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk, koalisyonun dağılmasının ardından parlamento kürsüsünden yaptığı konuşmasında istifasını sunmuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.