19 °C

Ukrayna'da ayrılıkçılar, 21 askeri daha serbest bıraktı

Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ilan edilmesinin ardından, ayrılıkçıların rehine olarak tuttukları 21 askeri daha serbest bıraktığı bildirildi.

Ukrayna'da ayrılıkçılar, 21 askeri daha serbest bıraktı

KİEV - Ukrayna'da Dnipropetrovsk Vilayeti Vali Yardımcısı Boris Filatov, sosyal paylaşım ağı üzerinden yaptığı açıklamada, Devlet Başkanının inisiyatifi, Milli Güvenlik Servisi'nin girişimleri ve Vladimir Ruban'ın başında bulunduğu Rehineleri Kurtarma Merkezi'nin aracılığıyla aralarında 5 subayın da bulunduğu 21 askerin daha ayrılıkçılar tarafından serbest bırakıldığını kaydetti.  

Filatov, ayrılıkçılar tarafından serbest bırakılan askerlerin listesini de yayınlarken, askerlerin serbest bırakılması detaylarına ilişkin her hangi bir açıklama yapmadı. 

Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin yetkililerinden Andrey Purgin de bu gece hükumet güçleri ile ayrılıkçılar arasında rehine değişiminin yapılacağını dile getirirken, "4 gündür rehineleri değiştirmeye çalışıyoruz. Bu gece, 31 arkadaşımızı 36 askere değiştireceğiz" ifadesini kullandı. Purgin, ayrıca Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin, hükumet güçleri tarafından serbest bırakılacak ayrılıkçıları tek listede topladıklarını da kaydetti. 

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, 10 Eylül'de Bakanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmasında, şimdiye kadar 700 rehine ve esirin ayrılıkçılar tarafından serbest bırakıldığını, bu haftasonuna kadar ise daha 500 rehine ve esirlerin ayrılıkçılar tarafından salıverilmesinin öngörüldüğünü dile getirmişti. 

Belarus'un başkenti Minsk'te 5 Eylül'de bir araya gelen "Ukrayna-Rusya-AGİT" Üçlü Temas Grubu toplantısına katılan eski Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya'nın Kiev Büyükelçisi Mihail Zurabov, AGİT temsilcisi Heidi Tagliavini ile Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından tek taraflı ilan edilen Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin liderleri Aleksandr Zaharçenko ve İgor Plotnitskiy arasında yapılan görüşmeler sonucunda, Ukrayna'nın doğusunda 5 Eylül itibarıyla ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlamıştı. 
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap