21 °C

U.S. Bank, müşterilerine 48 milyon dolar ödeyecek

ABD'li bankacılık devi U.S. Bank, uygunsuz faturalamadan ötürü müşterilerine yaklaşık 48 milyon dolarlık geri ödeme yapacak. Banka, ayrıca 9 milyon dolar ceza ödeyecek

U.S. Bank, müşterilerine 48 milyon dolar ödeyecek

WASHINGTON - ABD'nin en büyük bankalarından U.S. Bank, uygunsuz faturalamadan ötürü müşterilerine yaklaşık 48 milyon dolar geri ödeme yapmayı kabul etti. Banka, ayrıca 2 federal kurum tarafından 9 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.  

Tüketicinin Finansal Haklarını Koruma Dairesinden (CFPB) yapılan açıklamaya göre U.S. Bank, ek servisler için faturalandığı halde bunlardan yararlanmayan 420 bin müşterisine geri ödeme yapacak. Bankanın, uygunsuz faturalarından mağdur müşterilerine iade edeceği tutarın 48 milyon dolara yakın olduğu bildirildi.  

Minneapolis merkezli U.S. Bank, ayrıca CFPB'ye 5 milyon dolar ve ABD Hazine Bakanlığına 4 milyon dolar olmak üzere 9 milyon dolarlık ceza ödeyecek. Böylece, yanlış faturalamanın bankaya maliyeti yaklaşık 57 milyon dolar olacak.  

CFPB Direktörü Richard Cordray, konuya ilşkin açıklamasında "Bankaları ek servisleriyle ilgili uygulamaları konusunda sürekli uyardık. Tüketicilere zarar verecek uygulamaları önlemek için gerekli ne varsa yapacağız" dedi. 

U.S. Bank ise kredi kartı izleme, kişisel gizlilik ve kimlik koruması gibi ek servislere ilişkin faturalarda ortaya çıkan hatalardan dolayı pişmanlık duyduklarını açıkladı.   

ABD Hazine Bakanlığı ve CFPB son yıllarda bankacılık sektörü üzerindeki denetimlerini sıkılaştırmıştı. 

Benzer hatalardan dolayı cezaya çarptırılan diğer finansal kuruluşlar arasında Bank of America, JP Morgan Chase, American Express ve Discover da yer aldı.