23 °C

Venezuela'da elektrik kesintisi 5'inci gününde, hayat felç oldu

Venezuela'da elektrik kesintisi 5'inci gününe girerken ülkede ilan edilen resmi tatil de uzatıldı. Dün, elektrik verilmeye başlanan başkentte aktarma istasyonlarından birinde patlama meydana gelince Caracas yeniden karanlığa gömüldü.

Venezuela'da elektrik kesintisi 5'inci gününde, hayat felç oldu

Venezuela'da perşembe günü akşam saatlerinde başlayan ve hala birçok yerde devam eden elektrik kesintisi nedeniyle ilan edilen resmi tatil bugün de sürecek. Uzatma kararını duyuran Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, 5'inci gününe giren elektrik kesintisine ilişkin çalışmalarda ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Resmi tatil kapsamında, ilk, orta, lise ve dengi okullar ile üniversitelerde ders yapılmıyor, devlet daireleri, fabrikalar ve alışveriş merkezleri hizmet vermiyor.

Bu arada Başkan Yardımcısı Rodriguez, kesintinin başladığı perşembe gününden bu yana elektrik sistemine 5 saldırı gerçekleştirildiğini söyledi. Rodriguez, saldırıların niteliğine ilişkin ise detay vermedi.

Başkentte durum

Önemli bir bölümüne dün elektrik verilmeye başlanan başkent Caracas'ın birçok mahallesi, kentteki aktarma istasyonlarından birinde günün ilk saatlerinde meydana gelen patlamayla birlikte yeniden karanlığa gömüldü.

Elektrik kesintileri nedeniyle birçok mahallede şebeke suyu hizmeti verilemezken Caracaslılar park ve yeşil alanların yanı sıra dere gibi doğal kaynaklardan elde ettikleri veya arızalı borulardan sızan suyu, bidonlarla evlerine taşıyor. Başkentin bazı noktalarındaki otoyollarda cep telefonlarının sinyal alabildiği noktalarda uzun araç kuyrukları oluşuyor.

Başkentte su temin etmeye çalışan bir kişi

Oteller doldu

Öte yandan kesintinin başladığı perşembeden bu yana, jeneratör ve su bulunması nedeniyle, kentteki otellerde doluluk yaşanıyor. Maddi durumu iyi olan Venezuelalıların yanı sıra evlerinde makineye bağlı hastaları olanlar da otellere akın ediyor. Bu arada kentteki oteller zincirinden biri ise patlamadan ötürü, yüzlerce müşterisini tahliye ederek hizmeti sonlandırdı.

Kaynak: AA