Venezuela'da Maduro ile devam

Devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda 5 milyon 800 binden fazla oy alarak yaklaşık yüzde 68'le yeniden seçilen Maduro, 2025 yılına kadar görev yapacak. Seçim sonucunu tanımayacağını açıklayan ABD'den ise petrol yaptırımı gelebilir.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesindeki devlet başkanlığı seçimlerini ilk turda kazanarak yeniden seçildi. 

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, yaptığı açıklamada, seçimlere yüzde 46'nın üzerinde katılımın sağlandığını ve 8 milyon 300 binden fazla oyun sayıldığını belirtti. Devlet Başkanı Maduro'nun 5 milyon 800 binden fazla oy aldığını kaydeden Lucena, Maduro'nun yaklaşık yüzde 68 ile yeniden devlet başkanı seçildiğini açıkladı.

Lucena, diğer adaylar Henry Falcon'un 1 milyon 820 bin, Javier Bertucci'nin 925 bin, Reinaldo Quijada'nın ise 34 bin 614 oy aldığını bildirdi.

Muhalefete diyalog çağrısı

Devlet başkanlığı görevini 2025 yılına kadar sürdürecek olan Maduro, sonuçların açıklanmasının ardından muhalefete diyalog çağrısı yaparak bir araya gelmeye hazır olduğunu belirtti.

Başkent Caracas’ta kendisine destek verenlerle bir araya gelen Maduro, “Bütün olanlara rağmen, Venezuela’nın geleceği için nerede ve ne zaman isterlerse bir araya gelmeye hazırım” dedi. Ülkenin bazı bölgelerinde seçmenlerin sandık başına gitmesinin engellendiğini kaydeden Maduro, sorumlulardan hesap sorulacağının altını çizdi.

Muhalefet ve ABD sonucu tanımayacak

Öte yandan muhalefet liderlerinden Henry Falcon, seçim sonuçlarının ilan edilmesinin ardından seçim sonuçlarını tanımadıklarını ve gayrimeşru ilan ettiklerini duyurdu. 

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan da, seçim sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı. Sullivan, Venezuela'ya yönelik bir petrol yaptırımını da değerlendirdiklerini söyledi.

Etiketler