Volkswagen'e son darbe İsviçre'den

ABD ve Avrupa'da dizel motorlu araçların egzoz emisyonlarını düşük göstermesiyle patlak veren Volkswagen skandalı büyüyor. Dünyanın en büyük otomotiv şirketine son darbeyi İsviçre vurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İsviçre,  egzos emisyonlarını kasıtlı olarak düşük gösteren Volkswagen dizel modellerinin ülkede satışını geçici olarak durdurdu. İsviçrenin bu kararının Euro5 emisyon ategorisinde kayıtlı toplam 180 bin aracı etkileyeceği belirtiliyor.

Dizellerin satışları durduruldu

İsviçre Federal Karayolları Genel Müdürlüğü'nün aldığı karar doğrultusunda Volkswagen dizel serisinin 1.2, 1.6, 2.0 motor türleriyle, Audi, Seat ve Skoda markalarının dizel modellerinin satışı ikinci bir emre kadar durduruldu. Karar halihazırda sirkülasyonda bulunan ve Euro6 kategorisinde yer alan araçları kapsamıyor. 

BBC'de yer alan habere göre ABD Adalet Bakanlığı, Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) başlattığı soruşturmaya dahil olacağını belirtti.  

muller.jpg

Volkswagen'e yeni patron

Öte yandan otomotiv devi Volkswagen'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı (CEO), şirketin sahip olduğu Porsche AG'nin İcra Kurulu Başkanı Matthias Müller oldu. Skandalın patlak vermesinin ardından 2007'den beri şirketin CEO'luğunu yapan olan Martin Winterkorn çarşamba günü istifa etmişti. Mühendislik eğitimi olan Müller, Volkswagen'e bağlı Audi'de 1977 yılında çıraklık eğitimi aldı ve 2003 yılında Volkswagen'in tüm araçlarıyla ilgili projelerden sorumlu isim oldu.

"Önceliğim güveni geri kazanmak"

Önceliğinin şirketin zedelenen itibarını kurtarmak olduğunu söyleyen Müller, "En acil görevim, her taşı kaldırarak ve maksimum şeffaflık içinde, Volkswagen şirketine olan güveni geri kazandırmak" dedi.

Müller şirketin genel işleyişinde de değişikliklere gideceklerini ve bölgesel departmanlara daha çok özerklik verileceğini açıkladı.

Müller'in Nisan ayında dönemin yönetim kurulu başkanı Ferdinand Piech'in de yerine geçebileceği söyleniyordu.

Şirketin yeni CEO'su "Hedefimiz insanların araçlarımızı güven ve zenkle kullanmaya devam etmelerini sağlamak. Dünyada 80 milyon Volkswagen kullanıcısı var" dedi.

Hisseler yüzde 30 düştü

Volkswagen'in ABD ve Avrupa'da egzoz emisyonlarını kasıtlı olarak düşük gösterdiği ve yaklaşık 11 milyon araca yerleştirilen yazılımla, karbon emisyon oranlarında hile yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Hafta başında patlak veren skandalın ardından Volkswagen'in Frankfurt borsasında işlem gören şirket hisselerinde yüzde 30 değer kaybı yaşandı.

Etiketler