Washington'da Atatürk büstü açıldı

Washington'da büyükelçilik konutunun bahçesinde Atatürk büstü açıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

WASHINGTON - Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 75. yılı dolayısıyla ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen anma törenleri kapsamında büyükelçilik konutunun bahçesinde Atatürk büstü açıldı. 

Büstün açılış törenine Büyükelçi Namık Tan, eşi Fügen Tan ile büstün yapımında emeği geçen Amerika Atatürk Derneğinin yöneticileri, büyükelçilik çalışanları ve Washington'da yaşayan çok sayıda Türk katıldı. Büstün açılışı Büyükelçi Tan ile Askeri Ateşe Semih Koşucuoğlu ve Amerika Atatürk Derneği Kurucu Başkanı Hüdai Yavalar tarafından yapıldı. Açılış sonrası konut içindeki devam eden anma programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

Büyükelçi Tan, törendeki konuşmasında, cumhuriyeti kurduğunda 42, hayata gözlerini yumduğunda henüz 57 yaşında olan Atatürk'ün kısa ve özveriliyle dolu hayata birçok başarıyı sığdırdığını söyledi. Atatürk'ün "Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz" sözlerini hatırlatan Tan, cumhuriyetin kendilerine emanet edildiğini kaydetti. Tan, "Her 10 Kasım'da Atamızın fevkalade erken bir yaşta aramızdan ayrılılışından ötürü derin bir üzüntü hissetmemiz normaldir. Fakat dünyanın en müstesna bir komutan ve devlet adamına milletimizin en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde sahip olmanın gurur ve ayrıcalığı, onu kaybetmenin üzüntüsünün yanında esasen sönük kalmaktadır" diye konuştu. 

Tan, Türkiye'nin, temelleri Atatürk tarafından atılan demokratik ve laik devlet yapısının bölgede sancılı bir dönüşüm süreci içinde bulunan birçok ülke için bugün örnek gösterildiğini vurguladı. Tan, "Aradan 90 yıl geçmesine rağmen İslam alemi içerisinde Türkiye'nin kazanımlarına erişebilen başka bir ülke olmamıştır. Türkiye'yi bugün bölgemizde farklı ve güçlü kılan işte bu kazanımlarıdır. Atatürk'ün yarattığı bu sentez günümüzde kültürler ve dinler çatışması teorilerinin en etkili panzeri olarak görülmektedir" ifadesini kullandı. 

Etiketler