Yemen havadan kontrol altına alındı

"Kararlılık Fırtınası" operasyonu sözcüsü Tuğgeneral Asiri,"Koalisyon güçleri Yemen'i havadan kontrol altına aldı" dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonu sözcüsü Tuğgeneral Asiri, koalisyon güçlerinin Yemen'i havadan kontrol altına aldığını bildirdi.

Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonu sözcüsü Tuğgeneral Ahmed Asiri, Riyad'daki hava üssünde düzenlediği basın toplantısında, koalisyon güçlerinin Yemen topraklarını havadan kontrol altına aldığını, Aden yakınlarında sürekli devriye uçuşu yapıldığını söyledi.

Husilerin Aden çevresindeki her hareketinin uçakların hedefinde olacağını belirten Asiri, "Gelecek günlerde Husi milis toplulukları için güvenli hiçbir yer kalmayacak" dedi.

Operasyonlarda, sınır yakınlarında bulunan Husi gruplar ile silah depoları hedef alındığını ifade eden Asiri, "Husiler, yönetime yaptıkları darbenin ardından çeşitli kentlerde büyük oranda silah depoladı. Bu silah depoları ile cephaneliklerin yerinin belirlenmesi ve bombalanması için çalışmalar yapılıyor" diye konuştu.

Asiri, Yemen'e kara operasyonu düzenlenip düzenlenmeyeceğine ilişkin soruya ise "Planlanmış büyük bir kara operasyonu yok. Eğer kara operasyonu gerekirse yapılır. Bu yönde bir karar alınırsa kara kuvvetleri buna hazır" yanıtını verdi.

Sana'da cumhurbaşkanlığı sarayı bombalandı

Öte yandan, koalisyon güçlerinin, operasyon kapsamında başkent Sana'da Husilerin kontrolünde bulunan cumhurbaşkanlığı sarayı ile sahil kenti Muha'yı bombaladığı, Husilerin ele geçirdiği hava savunma kampındaki füze biriminin imha edildiği bildirildi.

Libya Ulusal Kurtuluş Hükümeti'nden operasyona destek

Libya'da Milli Genel Kongre'ye bağlı “Ulusal Kurtuluş Hükümeti”nden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın rolünden övgüyle bahsedilerek, "Husilerin, Yemen'in güvenliğine zarar verme girişimlerini, ülkede fitne çıkarma ve terör faaliyetlerini, Libya'daki özgür ve devrimci halka karşı bir saldırı olarak addediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Trablus merkezli Milli Genel Kongre'den ayrılarak Tobruk kentinde çalışmalara başlayan Temsilciler Meclisi hükümeti de Husilere yönelik başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna" destek verdiğini açıklamıştı. 

500 Pakistanlı tahliye edildi

Yemen'in başkenti Sana'dan konvoyla liman kenti El-Hudeyde'ye gelen 500 Pakistanlı, Koalisyon Güçleri'nin hava sahasında güvenliği sağladığı bir ortamda Pakistan Hava Yolları'nın (PIA) ilk uçağıyla Karaçi Havaalanı'na getirildi.

Pakistan Enformasyon Bakanı Pervez Raşid, yaptığı açıklamada, Yemen'de halen yaklaşık 2 bin Pakistanlının bulunduğunu, tahliye işlemlerin hızlanması için daha fazla uçak gönderileceğini kaydetti.

Çin donanma gemisi gönderdi

Çin, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkeleri koalisyonunun Husilere karşı hava operasyonu başlattığı Yemen'deki vatandaşlarını tahliye etmek üzere donanma gemisi gönderdi.

Çin Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, Yemen'deki vatandaşlarının tahliyesi için gönderilen Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na (PLA) ait geminin daha önce Aden Körfezi ve Somali açıklarında çeşitli görevlerde bulunduğu belirtildi.

Etiketler