19 °C

Yeni Cumhurbaşkanı: Her yere Nazarbayev'in ismi verilsin

2020 yılına kadar Kazakistan Cumhurbaşkanlığı görevini devralan Tokayev, başkent Astana'nın adının Nursultan Nazarbayev olarak değiştirilmesini önerdi.

Yeni Cumhurbaşkanı: Her yere Nazarbayev'in ismi verilsin

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 28 yıldır sürdürdüğü görevinden sürpriz şekilde dün istifa etmesinin ardından Senato Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Parlamentoda yemin ederek, ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak görevine başladı.

Yemin töreninin ardından konuşan Tokayev, başkent Astana'ya Nazarbayev'in isminin verilmesi önerisini dile getirirken, tüm şehirlerin merkez caddelerinin Nazarbayev'in ismini taşıması gerektiğini belirtti. Tokayev, Astana'da Nazarbayev'e bir anıt yapılmasını ve kendisine "onurlu senatör" görevinin verilmesini de önerdi. Tokayev ayrıca, Nazarbayev'e "Halk Kahramanı" unvanı ve "Altın Yıldız" özel simgesi verdi.

Nazarbayev'in Ulusal Güvenlik Konseyi, Nur Otan Partisi Başkanı ve Anayasa Konseyi üyeliğinin devam edeceğine dikkati çeken Tokayev, stratejik önem taşıyan kararların alınmasında Nazarbayev'in fikrinin öncelikli olacağını söyledi.

Nazarbayev, dün cumhurbaşkanı yetkilerini feshetme kararı aldığını açıklamış, istifasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı. Kararnamede, anayasa gereği cumhurbaşkanı yetkilerinin Tokayev'e devredileceği belirtilmişti. Nazarbayev'in görev süresi 2020'de sona erecekti.

Kaynak: AA