10 °C

Yeni Zelanda'da ölü sayısı 49'a çıktı

Yeni Zelanda'da cuma namazı sırasında 2 camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 49 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi de yaralandı. Başbakan Jacinda Ardern, "Bunun Yeni Zelanda'nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık" diye konuştu.

Yeni Zelanda'da ölü sayısı 49'a çıktı

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch kentindeki 2 camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Olayda 49 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi de yaralandı.

Polis, saldırıların ardından 3'ü erkek biri kadın 4 kişinin yakaladığını açıkladı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, saldırganlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırının ardından yaptığı açıklamada, "Ölümler ve yaralılar hakkında bu aşamada herhangi bir onay veremesem de söyleyebileceğim şey bunun Yeni Zelanda'nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık. Açıkçası, burada olanlar, olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir şiddet eylemidir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, ölenler arasında Türklerin bulunduğuna dair kendilerine ulaşan bir bilgi bulunmadığını aktardı.

Yeni Zelanda Emniyet Müdürü Mike Bush ise, hayatını kaybedenlerini sayısı ve kimliği hakkında herhangi bir bilgi paylaşımda bulunmayacaklarını söyledi.

Saldırının ardından şehirde okullar tatil edilirken yollar kapatıldı. Kentte hastanelerin sadece acil servisleri hizmet veriyor. Polis, ülkedeki tüm camilere kapılarını kapatması uyarısında bulundu ve vatandaşlardan sokağa çıkmamalarını istedi.

Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırıyı kınadıErdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırıyı kınadı

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap