10 °C

Yunanistan, bir kez daha 'SYRIZA' dedi

Seçimden birinci parti olarak çıkan SYRIZA, mecliste 145 sandalye kazandı

Yunanistan, bir kez daha 'SYRIZA' dedi

Yunanistan'da dün yapılan erken genel seçimlerde Aleksis Çipras liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon İttifak (SYRIZA) Partisi seçimin galibi oldu.  

 İçişleri Bakanlığının verilerine göre, sandıkların hepsi açıldı. Buna göre SYRIZA, yüzde 35,47 ile mecliste 145 sandalye kazanırken, Yeni Demokrasi Partisi yüzde 28,09 oyla 75 sandalyeye sahip oldu. 

 Katılım oranının yaklaşık yüzde 55 olduğu seçimlerde, aşırı sağ Altın Şafak Partisi (Hrisi Avgi) yüzde 6,99 ile üçüncü parti oldu ve mecliste 18 sandalye kazandı.  

PASOK-DİMAR, yüzde 6,28 ile 17 sandalyeye, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5,55 ile 15 sandalye, AB yanlısı merkez sol To Potami yüzde 4,09 ile 11 sandalyeye, Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) yüzde 3,69 ile 10 sandalyeye, Merkez Birliği de yüzde 3,43 ile 9 sandalyeye ulaştı. 

SYRIZA'dan ayrılanların kurduğu Laiki Enotita (Halk Birliği) Partisi ise yüzde 2,86 ile yüzde 3'lük seçim barajını aşamadı. 

 Merkez Birliği Partisi'nin ilk defa meclise girmesi ve 20 Eylül'deki seçimlere Demokratik Sol Parti (DİMAR) ile birleşerek girme kararı alan PASOK'un oylarını artırması dikkati çekti.  

To Potami, ANEL ve Yunanistan Komünist Partisi'nin ise bir önceki seçimlere göre oy kaybettiği görüldü.  

 

Koalisyon hükümeti kurulacak 

Yunanistan'da bir partinin tek başına iktidar olabilmesi için parlamentodaki 300 sandalyeden 151'ini kazanması gerekiyor. Bu da partilerin, oyların en az yüzde 40'ını alması gerektiği anlamına geliyor.  

Yunanistan'da, hiçbir siyasisi partinin tek başına hükümet kurmak için yeterli oy oranına ulaşamadığı seçimler sonrası SYRIZA lideri Aleksis Çipras, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'tan hükümet kurma yetkisini alarak koalisyon görüşmelerine başlayacak. 

Çipras, seçim sonrası yaptığı zafer konuşmasında kendisine eşlik eden ANEL lideri Panos Kammenos ile koalisyon hükümeti kurma sinyali verdi.  

SYRIZA, 25 Ocak'ta yapılan erken genel seçimlerden de birinci parti olarak çıkmış, Avrupa Birliği'nin kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan sağcı ANEL Partisi ile koalisyon hükümeti kurmuştu. 

 Bu arada ANA-MPA devlet haber ajansı Çipras'ın bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'u ziyaret ederek hükümet kurma talimatı alacağını devamında da Başbakan olarak yemin edeceğini duyurdu. 

4-848848-b.jpg

Çipras'ın hükümeti kurduktan sonra ilk görevi Avrupa Birliği kreditörlerini bir sonraki ödemeyi yapmak için yeterli adımların atıldığına ikna etmek olacak. Kurtarma programı önümüzdeki ay revize edilecek.
              
Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, kurtarma paketini uygulayacak yeni Yunan hükümetinin kurulmasını sabırsızlıkla beklediğini söyledi.
              
Dijsselbloem, Twitter hesabından "Yunanistan'a hırslı reform çabalarına eşlik etmek ve Yunan yetkililerle yakından çalışmak için hazırız" dedi.

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.