7 °C

Yunanistan krizine radikal çözüm önerisi

Uzmanlar aylardır çözülemeyen Yunanistan ve kreditörler arasındaki borç müzakereleri tıkanıklığı için çok radikal bir çözüm öneriyor

Yunanistan krizine radikal çözüm önerisi

HİLAL SARI

DIŞ HABERLER Atina ve kreditörleri arasındaki müzakerelerde gerilimin gittikçe artmasının ardından Yunan ekonomisinin iflas etmesinin veya bankalardaki mevduatlara sermaye kontrolü getirilmesinin bu çıkmazı açabileceği belirtiliyor. Goldman Sachs şef ekonomisti Huw Pil’in belirttiği bu görüşe göre bir anlaşmaya varmak ve son kalan 7.2 milyar dolarlık Yunanistan kurtarma yardımının kilidini açmak iki taraf için de hayli zorlu olabilir. 

Yatırımcı çıkmaya hazır halde bekliyor 

Yunanistan’ın kreditörleri bir çözüme ulaşabilmek için Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in misafiri olarak olağanüstü toplandı. Geçtiğimiz ay birçok uzman, yatırımcıların Yunanistan krizi ile ilgili endişesiz olduğu izlenimine kapılmıştı. Fakat uzmanlar daha derin bir bakış atıldığında tam tersi göründüğünü belirtiyor. Bloomberg’e göre, Stoxx Europe 600 Endeksi’nde hisse senedi dalgalanmaları, mayıs ayında ocaktan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. Hisse senetlerinde 1998’den bu yana en büyük rallinin kaydedilmesinin ardından Yunanistan’ın IMF’ye olan borç vadesinin yaklaşması ile birlikte yatırımcılar gittikçe artan bir tedirginlik sinyali veriyor. Londra’da bulunan EFG Asset Management araştırma müdürü Daniel Murray, “İhtimaller dengesi bir çeşit çözüme ulaşılacağına işaret ediyor. Dolayısıyla piyasa gerçek bir satış dalgasına girmiyor. Ancak bu noktada yanlış olmanın maliyeti oldukça yüksek. Bu da tedirginlik tonunun yüksek olmasına neden oluyor” dedi. 

AB liderlerinin mesajı ‘daha yoğun çalışılmalı’ 

Avrupalı liderler ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Berlin’de temerrütten kaçınma yollarının tartışıldığı olağan üstü toplantının ardından Yunanistan’ın geleceği ile ilgili görüşmelerde yoğunluğun artırılması üzerinde fikir birliği sağladı. Almanya hükümeti merkezinde gerçekleşen ve üst düzey yetkililerin katıldığı toplantı gece geç saatlere kadar sürdü. Planla ilgili bilgi sahibi kişilerin ifadelerine göre toplantının amacı Yunanistan’ın önümüzdeki günlerde değerlendirebileceği bir teklife şekil vermekti. 

Öte yandan Yunanistan’ın iktidar partisi SYRİZA, Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in IMF temsilci olarak çalışma arkadaşı Elena Panariti’yi ataması yüzünden karıştığı iddia edildi. SYRİZA’nın 43 milletvekili Başbakan Aleksis Sipras’a gönderdikleri bir mektupla atamayı durdurmasını istediler.

Ödeyemezse IMF’nin utanç listesine girecek

Likidite sıkıntısı içinde bulunan Yunanistan, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) bu ay yapması gereken toplam 1.7 milyar dolarlık borç ödemesinin bir kısmını dahi gerçekleştirmede başarısız olursa, içerisinde Küba, Zimbabve ve Sudan gibi ülkelerin bulunduğu borcunu ödemeyen ülkeler listesine girecek. Yunanistan’ın IMF’ye cuma günü 334 milyon dolarlık ilk ödemeyi yapması gerekiyor. Yunanistan’ı diğer ülkelerin durumundan ayıran nokta savaşta olmaması, ülkede isyanın veya şiddetin görülmemesi. Yunanistan, bunlardan farklı olarak, finansal krizin etkileri ile birlikte kendi borç ve harcamaları ve IMF ve diğer kreditörler tarafından uygulanan kemer sıkma önlemleri ile mücadele ediyor

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap