10 °C

Yunanistan Mayıs borcu için kaynak arıyor

Yunanistan kamu kurumlarının nakit rezervleriyle 2.5 milyar euroluk tampon yaratmayı hedefliyor

Yunanistan Mayıs borcu için kaynak arıyor

Yunanistan Maliye Bakanı Yardımcısı Dimitri Mardas, kamu kurumlarının nakit rezervlerinin merkez bankasına aktarılmasıyla Mayıs sonuna kadar vadesi gelen yükümlülüklerin karşılanması için 2.5 milyar euroluk bir tampon yaratmayı hedeflediğini söyledi.

Mardas, Star TV'ye yaptığı açıklamada, "Hedefim 2.5 milyar euro. En kötü olasılıkları göz önüne alarak, bu tutarın Mayıs sonuna kadar olan yükümlülükleri karşılamasını istiyorum" dedi.

Mardas ayrıca Yunanistan ve kreditörlerinin anlaşma sağlayacağına inandığını söyledi.

Yunanistan vadesi gelen borçlarını ödemek için kreditörlerinin mali yardım dilimini serbest bırakmasını istiyor. Buna karşılık kreditörler ise yardımı serbest bırakmadan önce Yunanistan'ın taahhüt ettiği reformlara nihai halini vermesini istiyor.

Yunanistan hükümeti bugüne kadar repo işlemleriyle resmi kurumların nakit rezervlerini kullanabiliyordu. Ancak hükümetin Pazartesi günü kamu kurumlarına verdiği tüm nakit kaynakların merkez bankasına aktarılması talimatı ülkenin mali durumunun ne kadar kritik bir hale geldiğini gösteriyor.

Mardas daha önceki açıklamalarında bütçedeki kaynağın Nisan ayına ait yükümlülüklerin 350-400 milyon euro altında olduğunu ifade etmişti.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.