9 °C

Yunanistan seçimlerinin ikinci turu yarın

Yunanlı seçmenler hem yerel seçimler hem de AP seçimleri için oy kullanacak

Yunanistan seçimlerinin ikinci turu yarın

ATİNA - Yunanistan'da halk yarın, ilk turu 18 Mayıs'ta yapılan yerel seçimlerin ikinci turu ve Avrupa Parlamentosu'nda (AP) ülkeyi 5 yıl süreyle temsil edecek milletvekillerini belirlemek üzere sandık başına gidecek.

Yunanistan'ın AP'de sahip olduğu 21 sandalyenin sahiplerinin ve ikinci tura kalan 12 bölge başkanı ile 221 belediye başkanının belirleneceği seçimlerde, kayıtlı 9 milyon 871 bin 733 seçmen, yaklaşık 22 bin 500 sandıkta oy kullanacak.

Oy verme işlemi, ülke genelinde saat 07.00'de başlayacak, 19.00 itibarıyla sona erecek. Sandıkların kapatılmasından sonra başlayacak olan oy sayımının ilk sonuçlarının, saat 22.00'den itibaren açıklanması bekleniyor.

Geçen pazar günü yapılan ilk tur yerel seçimlerinde 113 belediye başkanı seçilirken, bölge başkanlığı seçimlerinde ise Epir bölgesinde Yeni Demokrasi Partisi (ND) tarafından desteklenen Aleksandros Kahrimanis yüzde 50,9'luk oy oranıyla ilk turda seçilen tek bölge başkanı olmuştu.

Bölge başkanlıkları

İkinci turda, 12 bölge başkanlığı için yapılacak seçimlerde ND'nin 12, Radikal Sol İttifak SYRİZA'nın 5 ve merkez sol partilerin desteklediği 7 aday yarışacak. İktidar ve ana muhalefetin büyük önem verdiği Attiki bölge başkanlığında ise koalisyon hükümetinin büyük ortağı ND'nin adayı bulunmazken, başkanlık yarışı SYRİZA'nın desteklediği Rena Duru ile PASOK adayı Yannis Sguros arasında gerçekleşecek.   

Belediye başkanlıkları

Diğer yandan, belediye başkan adaylarının seçilmek için yeterli oy alamadığı Atina'da, ilk turda ilk iki sırayı paylaşan Belediye Başkanı Yorgos Kaminis ile Gavriil Sakellaridis ikinci turda yarışacak. Hükümetin küçük ortağı PASOK ve Demokratik Sol (DİMAR) tarafından desteklenen Kaminis, ilk turda yüzde 21,06 oy alırken, SYRİZA'nın desteklediği Sakellaridis ise yüzde 20 ile ikinci sırada kaldı.

Bu arada, seçim öncesinde, belediye başkanı olması durumunda, Atina'da yapılması kararlaştırılan cami konusunu referanduma götüreceğini açıklayan ND'nin adayı Aris Spliyotopulos, ilk turda yüzde 16,92'lik oyla üçüncü gelerek yarış dışı kaldı.

Pire kentinde de ikinci tur seçimleri, ilk turda yüzde 33,27 oyla birinci gelen bağımsız aday Yannis Moralis ile yüzde 31,32 ile ikinci sırada yer alan ND adayı Vasilis Mihaloliakos arasında gerçekleşecek. Ülkede diğer anahtar bölgelerden biri olan Selanik Belediyesi'nde ise ikinci turda, seçimlere bağımsız olarak katılan Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris ile ND'nin desteklediği Stavros Kalafatis yarışacak.

Batı Trakya

Bu arada, Batı Trakya'da, İskeçe'deki Mustafçova (Miki) Belediyesi ile Rodop ilindeki Kozlukepir (Ariana) Belediyesinde Türk başkan adayları kendi aralarında, Yassıköy (İasmos) Belediyesinde ise İsmet Kadı, ikinci turda Yunanlı aday Kiryakos Amucas ile yarışıyor. İkinci tur seçimlerde, çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Yassıköy Belediyesinde seçimleri İsmet Kadı'nın kazanması durumunda Batı Trakya'da üç Türk belediye başkanı olacak.

Yassıköy Belediyesi'nde geçen pazar günü yapılan seçimlerde, aday listesinde Türk adayların da bulunduğu Amucas, oyların yüzde 39,59'unu alarak birinci olmuş, İsmet Kadı yüzde 34,26 ile ikinci, diğer Türk aday Erdoğan Sait ise yüzde 26,15 ile üçüncü sırada yer almıştı.

Gümülcine Belediyesi'nde ise Belediye Başkanı Yorgos Petridis toplam oyların yüzde 56,11'ni alarak ilk turda yeniden seçilirken, Türk Azınlık Belediye Meclisine 13 üye seçti. Gümülcine Belediye Meclisi'nde önceki dönem de 6 Türk üye bulunuyordu. Öte yandan,  yerel seçimlerin birinci turunda belediye başkanı seçemeyen İskeçe'de, ilk tur sonuçlarına göre, 3 Türk Belediye Meclisi'ne girmeye hak kazandı. Pazar günkü seçim sonuçlarına göre bu sayının 7 ya da 9 olması bekleniyor.

AP seçimleri

Yunanlı seçmenler pazar günü ikinci tur yerel seçimlerle birlikte ülkenin Avrupa Parlamentosu'ndaki 21 sandalyesinin sahiplerini belirlemek üzere de oy kullanacak. Aralarında Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi'nin (DEB) de bulunduğu 42 partinin yer aldığı seçimlere, son dönemdeki siyasi tercihleri nedeniyle büyük oy kaybına uğrayan koalisyon hükümetinin küçük ortağı PASOK, bir grup solcu aydının ve PASOK'tan ayrılan bazı güçlü isimlerin katılımıyla oluşturulan "Elia" (Zeytin) adlı siyasi hareket ile katılıyor.

Batı Trakya'da merhum Doktor Sadık Ahmet tarafından 1999'da kurulan ve ilk kez bir seçime katılan DEB'in milletvekili aday listesinde tamamı Türk 38 aday bulunuyor.

Yunanistan'ın daha önce AP'da 22 olan sandalyeleri 2009 seçimlerinde PASOK 8, ND 8, KKE 2, LAOS 2, SYRİZA 1 ve Yeşiller 1 olarak dağılmıştı.  

Muhalefet partiler önde gidiyor

Seçim öncesi yapılan son anketlerde, ana muhalefet SYRİZA birinci ve ND ikinci parti olarak gösterilirken, aşırıcı sağcı Altın Şafak partisinin ise üçüncü geldiği belirtiliyor. Yerel seçimlerin ilk turunda muhalefet partilerin oylarında kaydedilen yükselişin, AP seçimlerinde tekrarlanması durumunda ülkede erken seçim konusunun gündeme geleceği belirtiliyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.